Warsztaty, widowiskowe pokazy, konkursy – uczniowie trójmiejskich szkół z wizytą na Wydziale Chemii UG

Fot. Piotr Wajda

Fot. Piotr Wajda

Uczniowie szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych, studenci, pracownicy uczelni, a także przedsiębiorcy oraz społeczność lokalna uczestniczyli w Dniu Zrównoważonego Rozwoju – wydarzeniu popularyzującym naukę, którego tematem przewodnim była woda i jej znaczenie dla życia na Planecie.

Warsztaty malarstwa akwarelowego, mini-wykłady o tym, z czego zbudowana jest woda, jak mądrze nią gospodarować, krzyżówki, koło fortuny, widowiskowe i spektakularne doświadczenia chemiczne – wśród nich efekt płonących rąk, ozonowanie z dodatkiem fenoloftaleiny, sztuczna krew i jej wytwarzanie  – tego i wielu innych ciekawostek można było dowiedzieć się podczas trzeciej już edycji Dni Zrównoważonego Rozwoju, które odbyły się 15 października na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Współczesne kształcenie akademickie i badania naukowe oraz prace badawczo-rozwojowe uprawiane na uczelniach mają coraz bardziej istotne znaczenie dla budowy właściwie zrównoważonego środowiska społeczno-gospodarczo-przyrodniczego. Dlatego bardzo się cieszę, że coraz więcej wydarzeń na naszej uczelni nawiązuje do idei Zrównoważonego Rozwoju – mówi prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG. - W tym celu powołaliśmy na UG Centrum Zrównoważonego Rozwoju, które integruje wszelkie działania podejmowane w naszej uczelni w tym zakresie. Dostrzegają to już międzynarodowe zestawienia rankingowe, które oceniają wkład poszczególnych uczelni w realizację tzw. Celów Zrównoważonego Rozwoju, w których UG plasuje się w czołówce polskich szkół wyższych.

Hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Zrównoważonego Rozwoju było „Kropla H2O = życie na Planecie”

- Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Science Club - Znane i nieznane oblicza nauki”. Chcieliśmy przybliżyć uczniom trójmiejskich szkół i partnerom biznesowym wyniki prowadzonych tu badań, procesy, dydaktykę, to, czego uczymy na uniwersytecie – starając się przy tym podać informacje w sposób ciekawy, zrozumiały i przystępny. Stąd w programie było tyle warsztatów, gier, pokazów czy konkursów – mówi dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG z Wydziału Ekonomicznego, inicjatorka Dnia Zrównoważonego Rozwoju w UG. - Zainteresowanie było duże, gościliśmy uczniów kilkunastu szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Trójmiasta, a także partnerów biznesowych, wśród których znaleźli się GIWK, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu oraz Zakład Utylizacyjny  w Gdańsku.

Pierwszą część spotkania stanowiły wykłady. Wykład inauguracyjny pt. „Woda zwykła i niezwykła” wygłosiła dr hab. Joanna Fac-Beneda, prof. UG z Wydziału Oceanografii i Geografii UG. O ekonomicznym spojrzeniu na wodę opowiedziała dr hab. Beata Majecka, prof. UG z Wydziału Ekonomicznego. Wykład pt. „Ocena jakości wody względem jej przeznaczenia” zaprezentowała dr Aleksandra Bielicka-Giełdoń z Wydziału Chemii UG. Katarzyna Cur ze spółki GIWK przedstawiła wyniki międzynarodowego projektu FanpLESStic-sea w zakresie dotyczącym zawartości mikroplastiku w różnych elementach środowiska.

Fot. Marta Pawłowska

Drugą częścią programu były warsztaty i konkursy prowadzone przez koła naukowe UG i partnerów wydarzenia. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem – chętnie uczestniczyli w nich uczniowie, przyglądali się pokazom i eksperymentom ale też z chęcią brali udział w konkursach i nie bali się zadawać pytań. Atmosfera była niezwykle pozytywna, a całe spotkanie stanowiło doskonałą okazję do wyjścia poza sztywne ramy szkolnego programu nauczania.

Na stoisku dotyczącym zrównoważonej konsumpcji mogliśmy dowiedzieć się, jak nie marnować żywności i kupować tyle, ile jest nam potrzebne.

- W dzisiejszym świecie konsumpcjonistycznym dużo żywności jest marnowanej. Prowadziliśmy warsztaty na temat tego, jak zminimalizować to zjawisko i np. wykorzystywać przedmioty codziennego użytku z wykorzystaniem żywności, do stworzenia zabawek, jak np. grzechotki. Dla starszych dzieci przygotowaliśmy różne gry edukacyjne dotyczące skojarzeń na temat zrównoważonej konsumpcji - mówiła Julia Tetera z Koła Naukowego Handlu Zagranicznego WE

Koło Naukowe Ochrony Środowiska, działające przy Wydziale Chemii UG, w ramach „Laboratorium wody” zaprezentowało trzy stanowiska. - Na pierwszym prezentowaliśmy oczyszczanie roztworu wody z atramentem węgloaktywnym, następna stacja to było ozonowanie z dodatkiem fenoloftaleiny,  żeby pokazać, jak usuwa się kolor z roztworu wodnego. Na ostatnim stanowisku prezentowaliśmy proces wytrącania osadów. Pokazywaliśmy też, jak wygląda sztuczna krew i jak ją wytworzyć – mówiła Aneta Konke z Koła Naukowego Ochrony Środowiska.

Studenci z Koła Naukowego Biznesu Chemicznego Wydziału Chemii i Wydziału Ekonomicznego opowiadali o wodzie i jej mądrym gospodarowaniu.

- Dawaliśmy mini-wykłady o wodzie, z czego jest zbudowana, jak nią rozsądnie gospodarować, Prezentowaliśmy ciekawe doświadczenia, np. tzw. lokomotywa, czyli reakcja nadmanganianu potasu z nadtlenkiem wodoru – polega na zmieszaniu ze sobą wody utlenionej z manganianem 7 potasu. W wyniku tej egzotermicznej reakcji, czyli takiej, która uwalnia ciepło, powstaje duża, widowiskowa chmura tlenu, bo tlen uwalnia się w tej reakcji i jest pierwiastkiem, który buduje razem z wodorem wodę - opowiadał Kewin Andrzejewski z Naukowego Koła Biznesu Chemicznego. - Mieliśmy też stanowisko na zewnątrz budynku, gdzie kolega opowiadał o napięciu powierzchniowym, puszczając przy tym bańki ze wszystkimi chętnymi. Pokazywaliśmy również płonące ręce - w bańkach mydlanych zamykaliśmy palny gaz – butan, ten butan podpalaliśmy i wychodził fajny wizualny efekt płonących rak.

Nie zabrakło też sztuki. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach malarstwa akwarelowego „Woda – Dialogi malarskie”, prowadzonych przez dr Małgorzatę Karczmarzyk z WNS UG.

- Wspólnie malowaliśmy jeden obraz. To tzw. reagowanie na siebie wzajemnie, ktoś coś namalował, ktoś inny mógł to np. skreślić lub zamalować – reagujemy w różny sposób i wtedy powstaje ciekawa praca plastyczna, poprzez przypadek, malarstwo intuicyjne, reagowanie na siebie wzajemnie. To jest komunikacja, przepływ energetyczny, warstwy – opowiadała dr Małgorzata Karczmarzyk. – Staram się motywować ludzi do sztuki, próbuję pokazać ją w sposób praktyczny. Wszyscy możemy tworzyć ekspresję plastyczną, to nie jest tylko dla nielicznych czy elit. Wszyscy możemy wyrażać swoja ekspresję poprzez malarstwo, dzięki temu energia idzie ku kreacji. Nie chodzi o talent, a o to, by wyrazić siebie – mówiła artystka.

GIWK przedstawił wyniki międzynarodowego projektu FanpLESStic-sea, realizowanego od 2019 r. przez podmioty ośmiu krajów nadbałtyckich, w którym biorą udział dwie gdańskie Spółki: GIWK i Gdańskie Wody. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (program Interreg BSR) i dotyczy zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem.

Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu – poprzez wystawę swoich zasad sprawiedliwego handlu edukowało uczniów i otoczenie na temacie sprawiedliwego handlu i jego zasad. Zakład Utylizacyjny z kolei krok po kroku uczył, jak segregować odpady i jakie są zasady tej segregacji.  

Gościem specjalnym spotkania była Katarzyna Bosacka, polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka programów o tematyce zdrowotnej i kulinarnej. Pani Katarzyna jako ambasadorka działań edukacyjnych prowadzonych w ramach realizowanego projektu FanpLESStic-sea uczestniczyła w spotkaniu na zaproszenie spółki GIWK.

Patronat nad wydarzeniem objęli Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz dziekan Wydziału Chemii, dr hab. Beata Grobelna, prof. UG i dziekan Wydziału Ekonomicznego, dr hab. Monika Bąk, prof. UG.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG