Będzie emocjonująco. Debaty oksfordzkie licealistów na UG

uczniowie, fot. Pixabay

Nauczanie zdalne powinno zostać wprowadzone na stałe. Rozwój technologii prowadzi do wzrostu bezrobocia. Prawdziwym zagrożeniem dla środowiska jest przeludnienie. Marihuana powinna zostać zalegalizowana. To tezy, nad którymi w ramach debaty oksfordzkiej organizowanej przez Wydział Ekonomiczny i Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, dyskutować będą licealiści z Gdańska, Sopotu, Rumii i Tczewa.

Konkurs debat oksfordzkich odbędzie się w ramach projektu „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki” realizowanego przez Wydział Ekonomiczny i Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Dyskutowane tezy będą dotyczyły zagadnień z zakresu zrównoważonego rozwoju z perspektywy człowieka i jego wpływu na otoczenie.

W debatach zmierzy się 8 drużyn licealistów z woj. pomorskiego, a poprowadzą ją i ocenią doświadczeni w debatowaniu studenci UG wraz z kadrą akademicką.

- To będzie pierwsza edycja debat oksfordzkich na temat problemów zrównoważonego rozwoju, które odbędą się na Wydziale Ekonomicznym UG w ramach projektu "Science Clubs..". Uczestnicy reprezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny, co zaobserwowaliśmy już podczas warsztatów poprzedzających to wydarzenie. Liczymy więc na spektakularną i rzeczową dyskusję drużyn debatujących - mówi dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Wydziału Ekonomicznego UG. - Warto też dodać, że mamy cudowną młodzież, zaangażowaną, która chce się wykazywać i rozwijać. Bardzo wspierają te osoby również ich nauczyciele ze szkół średnich, co tworzy na Uniwersytecie pewien ekosystem wartości i działań.

Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, będzie ono okazją do zapoznania się z możliwościami wykorzystania debaty oksfordzkiej jako skutecznego narzędzia dydaktycznego, budującego postawę zdrowej rywalizacji ale też jako formy intelektualnej rozrywki rozwijającej takie umiejętności, jak: jasne konstruowanie wypowiedzi, formułowanie argumentów asertywne reagowanie na krytykę czy współpracę w zespole.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 26 października br., w Auli D Wydziału Ekonomicznego. Etap półfinałowy zaplanowano na 19 listopada, a finał debaty 9 grudnia.

Przypomnijmy, „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki” to projekt realizowany przez Wydział Chemii i Wydział Ekonomiczny w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Ma on charakter interdyscyplinarny, dzięki łączeniu nauk eksperymentalnych ze społecznymi.

Więcej informacji

EMW/Zespół Prasowy UG