Z UG do Fromborka i dalej na Hel. Losy mewy srebrzystej z Kampusu UG

Mewa

- Dzięki internetowej bazie POLRING, gromadzącej odczyty zaobrączkowanych ptaków, możemy śledzić losy mewy srebrzystej z gniazda, jakie te ptaki założyły w 2019 r. na budynku Wydziału Prawa i Administracji UG – mówią ornitolodzy z Wydziału Biologii UG. Ptak przeniósł się z Kampusu UG do Fromborka, a po niemal dwuletniej przerwie obrał kurs na Półwysep Helski, gdzie przebywa obecnie.

Mewy srebrzyste (Larus argentatus) w rejonie Pomorza lęgną się już niemal wyłącznie na budynkach, korzystając z ochrony przed naziemnymi drapieżnikami oraz łatwiejszego dostępu do pokarmu w miastach.

Takie gniazdo na terenie Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego pierwszy raz założone zostało na dachu budynku Wydziału Prawa i Administracji w 2018 roku, zaś pierwszy młody ptak został zaobrączkowany rok później, w lipcu 2019 r. w Ekoparku, tuż po opuszczeniu gniazda.

- Dzięki unikalnemu kodowi na żółtej obrączce możemy śledzić dalsze losy tego osobnika dzięki internetowej bazie POLRING, gromadzącej odczyty zaobrączkowanych ptaków – mówi mgr Katarzyna Stępniewska z Pracowni Ornitologii Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii UG. - Cieszy fakt, że nasza mewa przeżyła najbardziej niebezpieczne pierwsze lata życia. Jest duża szansa, że na lęgi powróci w rodzinne strony.

Jak przypomina ornitolog z Wydziału Biologii UG, mewa 1 sierpnia 2019 r. przebywała na terenie Kampusu UG,  gdzie widywano ją przy zbiornikach wodnych w Ekoparku. Następnie, w grudniu, ptak został zaobserwowany we Fromborku. Po niemal dwuletniej przerwie odnalazł się jesienią 2021 roku na Półwyspie Helskim, gdzie przebywał w portach rybackich w Helu i we Władysławowie.

- Obecnie ptak jest w trzecim kalendarzowym roku życia i na zdjęciach z 2019 oraz 2021 roku widać, jak zmieniał się jego wygląd. Ostateczne dorosłe upierzenie ze srebrzystoszarym wierzchem ciała ptak uzyska dopiero za ok. 2-3 lata, będąc wtedy już w pełni dojrzałym osobnikiem – dodaje mgr Katarzyna Stępniewska.

Pracownia Ornitologii jest placówką naukową w strukturze Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii UG, zajmującą się przede wszystkim badaniami z zakresu ekologii i ekofizjologii ptaków. Wieloletnie projekty badawcze dotyczą wędrówek ptaków i wieloletnich zmian liczebności i rozmieszczenia ptaków wodnych zimujących na Zatoce Puckiej.

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG