Mistrz, nauczyciel, wieszcz. Dzień z Norwidem na Uniwersytecie Gdańskim

- Jest dla nas Norwid w pewnym sensie Mistrzem, nauczycielem, który wciela Innego, wciela Mądrość własnym Głosem i Gestem. Poprzez swój uniwersalizm etyczny Norwid przynosi odpowiedzi również na Oświeceniowy kryzys pojęcia uniwersalizmu racjonalności – mówi dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska, organizatorka Dnia z Norwidem na Wydziale Filologicznym UG.

Obok kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza Sejm RP ustanowił patronem 2021 roku Cypriana Kamila Norwida w związku z przypadającą 200-setną rocznicą urodzin wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych.

W uznaniu dla twórczego wkładu Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, który to wkład jest ogromny, na wielu polach decydujący, a ponadto za odwołania do narodowej i ogólnoeuropejskiej tradycji, a także odważne nowatorstwo. 

Dzień z Norwidem na Uniwersytecie Gdańskim  jest zwieńczeniem projektu naukowo-edukacyjnego, który w ramach obchodów Roku Norwida przygotowali naukowcy, studenci, nauczyciele i młodzież licealna. Przedsięwzięcie zyskało walor międzyinstytucjonalny, a nawet międzykulturowy, gdyż jednym z punktów wydarzenia będzie wystąpienie chińskich studentów z Harbinu.

Celem organizatorów był namysł nad recepcją twórczości wieszcza w literaturoznawstwie, nad jego miejscem w polskiej (i nie tylko) literaturze, w praktyce szkolnej, a przede wszystkim nad żywą obecnością w obiegu kulturowym i społecznym.

Wśród nich znajdują się: Gdański Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Koło Naukowe Pozytywnie Zakręconych UG, Biblioteka Humanistyczna UG, X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Lecha Bądkowskiego i XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy w Gdańsku.

W ramach wydarzenia będziemy mogli nie tylko wysłuchać słów poety i o poecie ze sceny (aula 1.43 Wydziału Filologicznego), ale również podziwiać  - wyeksponowane przed aulą efekty pracy młodzieży licealnej: ilustracje do utworów Norwida, obrazy, rzeźby, sfingowane kartki z dziennika Norwida z okresu jego pobyty w Ameryce (po angielsku), projekty murali inspirowanych Norwidem czy komiks.

Przed aulą znajduje się również w gablotach przygotowana przez Bibliotekę Humanistyczną wystawa norwidianów ze zbiorów UG (prezentowana od 22.11 do końca grudnia). Na tablicach pojawi się też 30 grafik Norwida pobranych z zasobów Biblioteki Narodowej POLONA.

Wręcz niemożliwym jest przedstawienie wszystkich zagadnień nurtujących tę niezwykłą osobowość twórczą. - Dzisiaj – za pośrednictwem różnych stylistyk i narracji, narzędzi mniej lub bardziej wprawnych spróbujemy dotknąć tego niewątpliwego fenomenu. Włączymy się z naszymi literaturoznawczo-studencko-licealnymi głosami do, niewątpliwie ze wzglądu na jubileuszowy rok głośniej wybrzmiewającego, namysłu nad tą wielowymiarową twórczością i recepcją tejże – mówi organizatorka wydarzenia dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska.

Jak zapowiada, podczas wydarzenia uczestnicy będą za Norwidem poszukiwać człowieka w perspektywie dualistycznej, syntezującej materię z duchem. - Będziemy odwoływać się do „kultury jako paraboli świata”. Pochylając się nad romantyzmem epoki przemysłowej przeciwstawionym przez poetę mesjanizmowi martyrologicznemu narodu, przyjrzymy się wypracowanemu przez niego swoistemu „mesjanizmowi pracy” – dodaje.

Jak podkreśla, Norwid jest dla nas w pewnym sensie Mistrzem, nauczycielem, który wciela Innego, wciela Mądrość własnym Głosem i Gestem. Poprzez swój uniwersalizm etyczny Norwid przynosi odpowiedzi również na Oświeceniowy kryzys pojęcia uniwersalizmu racjonalności.

Swoim językiem i stylem Norwid konstruował nową warstwę społeczną – inteligencję – jako rodzaj kopuły narodu, zwornika sumienia, świadomości zbiorowej. - Ufam, że tej wieloaspektowej, na wskroś ku umysłom idącej pedagogice czwartego wieszcza i my ulegniemy – podsumowuje dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska.

Goście będą mogli zapoznać się z programem oraz ciekawostkami na temat Norwida z przygotowanej przez młodzież licealną "Norwidówki" - jednodniowej gazetki, którą otrzymają uczestnicy spotkania. Całość urozmaicą występy wokalne.

 

DZIEŃ Z NORWIDEM NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM - PROGRAM

26.11.2021 (piątek) w godz. 9.00-15.00

Czwarty wieszcz? Historia literatury według Kabaretu Moralnego Niepokoju.

Co ty, Polaku, wiesz o Norwidzie? Sonda przeprowadzona przez uczniów kl. I E, X LOD.

A co ty, Chińczyku, wiesz o Norwidzie? Prezentacja przygotowana przez studentów filologii polskiej z Uniwersytetu w Harbinie, UG.

Otwartym tekstem. Norwid w programach, podręcznikach i praktyce szkolnej. Nowe wyzwania - dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska, UG, X LOD.

Pieśń od ziemi naszej. Występ chóru pod dyrekcją mgr Darii Polanowskiej, XIX LO.

Projekcja filmu braci Quai pt. Vade-mecum.

Rozmowa z piramidami. Występ wokalny  - Marta Krause kl. II B, opieka muzyczna mgr Justyna Golla, X LOD.

Promethidion (fragm.) - recytacja Amelia Grudniewska, Anna Trokol kl. II D, opieka p. mgr Emilia Neys, X LOD.

Norwidowski człowiek w świetle przełomu - Dominika Ciach, studentka, członkini Koła Naukowego Pozytywnie Zakręconych, opieka naukowa prof. Barbara Zwolińska, UG

Moja piosnka (II) – Występ chóru pod dyrekcją mgr Darii Polanowskiej, XIX LO.

Norwid – romantyk, pozytywista, modernista, człowiek współczesny? - debata z udziałem prof. Kazimierza Nowosielskiego, prof. Zbigniewa Kaźmierczyka, dr Sylwii Karpowicz-Słowikowskiej, Gdański Oddział TLiAM

W Weronie. Występ wokalny - Zuzanna Dąderewicz kl. 3 CP, opieka muzyczna mgr Justyna Golla, X LOD.

Inscenizacja jednoaktówki C.K. Norwida pt. Słodycz. Przygotowanie: Chrysanthos Pagonis, Maciej Szeronos, Jan Mędrala kl. III A, Marek Kukielski, Tymon Adamski kl. II A, Jan Banaszyński kl. III AP. Opieka merytoryczna mgr Elżbieta Mateja, mgr Emilia Neys, X LOD.

Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj. Występ chóru pod dyrekcją mgr Darii Polanowskiej, XIX LO.

W auli 1.43 oraz przed nią - prezentacja norwidianów z zasobów BUG przygotowana przez Bibliotekę Humanistyczną (opieka merytoryczna mgr Halina Pawłowska, ekspozycja grafik Norwida, instalacje inspirowane twórczością i biografią artysty, wystawa efektów interdyscyplinarnego projektu Norwid.

26 listopada 2021, AULA 1.43 WYDZIAŁ FILOLOGICZNY, ul. Wita Stwosza 55

 

plakat

Dzień z Norwidem

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG