Widowiskowe pokazy doświadczeń chemicznych na UG

pokazy

Popularyzacja chemii to główny cel, który przyświeca inicjatywie otwartych pokazów doświadczeń chemicznych, prowadzonych przez dra Tomasza Plucińskiego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem sobotniego spotkania będzie kinetyka chemiczna. - Jest ona uważana za nudny dział chemii, sprowadzający się do uczenia się na pamięć matematycznych formuł rachunku różniczkowego. Zaproponuję zupełnie inne podejście - zapowiada dr Tomasz Pluciński.

Choć rozwój pandemii na półtora roku przerwał program zajęć popularyzujących chemię, prowadzonych przez Wydział Chemii UG, zostają one wznowione i tym razem dostępne w formule hybrydowej (on-line,  z niewielkim audytorium na Sali Wydziału Chemii UG -dla osób wcześniej zarejestrowanych).

Adresatami pokazów doświadczeń chemicznych są uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz nauczyciele. Jako że kinetyka, będąca tematem grudniowego spotkania, sama z siebie jest trudna, tym razem pokazy będą adresowane bardziej do uczniów szkół ponadpodstawowych.

- Przygotowałem 10 reakcji chemicznych, które zaprezentuję podczas spotkania – mówi dr Tomasza Pluciński. - Kinetyka chemiczna uważana jest za nudny dział chemii. Zaproponuję zupełnie inne podejście: na przykładzie pokazu kolorowej, o zaskakującym przebiegu reakcji – zachęcę uczniów do samodzielnego określenia podstawowych pojęć opisujących szybkość zmian zachodzących podczas reakcji chemicznych. W podobny, widowiskowy sposób, czasem sięgając do anegdotycznych analogii z życia codziennego, będę starał się zademonstrować przebieg bardziej skomplikowanych procesów chemicznych.  

Co będziemy mieli okazję zobaczyć? Klasyczną kolorową reakcję (zasadowa hydroliza chlorku t-butylu), "zegarową" reakcję formalinową, "wytrysk ludwika", autokatalizę (niezwykły przebieg "zegarowej" Reakcji Landolta),  katalizę (synteza wody z wodoru i tlenu "na zimno"), reakcje enzymatyczne, procesy samoorganizacji (reakcja oscylacyjna Briggsa-Rauschera, wędrujące kolorowe fale reaktywności chemicznej) - i ich zaskakujące odpowiedniki w zachowaniu zbiorowisk ludzkich - emocjonalne zachowania tłumu, ekspansja ekonomiczna i wojskowa na świecie. Dowiemy się też, jak chemicy rozszyfrowują mechanizmy procesów w skali atomowej.

Najbliższe pokazy odbędą się 11 grudnia 2021. Start godz. 12.00 (online i sala D1 na Wydziale Chemii UG). Na pokaz zostaną wpuszczone tylko te osoby, które dokonały wcześniejszej rejestracji. Reszta może dołączyć do transmisji online w aplikacji zoom.

Cykl otwartych spotkań i pokazów atrakcyjnych, mało znanych doświadczeń chemicznych na UG prowadzony jest przez dra Tomasza Plucińskiego od ok 30 lat.

- Motto, które im przyświeca to „Po pierwsze zaciekawić, po drugie nie zanudzić" – mówi dr hab. Artur Giełdoń, Prodziekan ds. Umiędzynarodowienia i Rozwoju Wydziału Chemii UG. - Zostało głównie zainspirowane przez uczniów, którzy przychodzili na pokazy i twierdzili, że chemia jest nudna, a także nauczycieli chemii, którzy nie potrafili zaciekawić tak fascynującym przedmiotem jakim jest chemia.

Zapraszamy, będzie ciekawie, niebanalnie i widowiskowo.

Więcej informacji o pokazach

EMW/Zespół Prasowy UG