Finał turnieju debat oksfordzkich za nami

Debata

Finałowe debaty oksfordzkie o tematyce ekonomii i ochrony środowiska dobiegły końca . – Dyskusje cechował niezwykle wysoki poziom merytoryczny, a charakterystycznym dla przebiegu turnieju było respektowanie zasad fair play, życzliwej współpracy i szacunek dla drużyn przeciwnych – mówi dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego UG i koordynatorka debat oksfordzkich.

Konkurs debat oksfordzkich odbył się w ramach projektu „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki”, realizowanego przez Wydział Ekonomiczny i Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Dyskutowane tezy dotyczyły zagadnień z zakresu zrównoważonego rozwoju z perspektywy człowieka i jego wpływu na otoczenie.

Turniej rozpoczął się we wrześniu 2021 r. - zakwalifikowało się do niego 8 drużyn, które przeszły przez fazę międzyszkolną (w październiku 2021 r.) i półfinałową (w listopadzie 2021 r.). Natomiast rozpoczęcie finału turnieju debat oksfordzkich nastąpiło 9 grudnia 2021 r. Spotkanie otworzyły dr hab. Beata Grobelna, prof. UG, Dziekan Wydziału Chemii UG i kierownik projektu „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki” oraz dr Magdalena Markiewicz, prodziekan ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Wydziału Ekonomicznego UG i koordynatorka zadania projektowego dotyczącego debat oksfordzkich.

W ramach debaty finałowej przedmiotem rozważań była teza: „Popularyzacja samochodów elektrycznych będzie miała negatywny wpływ na środowisko”, a jej uczestnikami były drużyny reprezentujące: II Liceum Ogólnokształcące im. dr. W. Pniewskiego w Gdańsku oraz Salezjańskie Liceum im. Św. Jana Bosko w Rumi.

- Debata przebiegała na bardzo wysokim poziomie. Widać przydały się warsztaty pt. „trening mówcy”, szlifujące umiejętność przemawiania i wystąpień publicznych, w których udział wzięli uczestnicy projektu – zauważa dr Magdalena Markiewicz. - Argumentom propozycji i opozycji przysłuchiwało się ponad 150 uczniów i nauczycieli szkół biorących udział w turnieju. Decyzją jury wygrało II Liceum Ogólnokształcące im. dr. W. Pniewskiego w Gdańsku, zdobywając piękny puchar turnieju debat oksfordzkich.

W debacie o III miejsce zmierzyły się drużyny reprezentujące Sopockie Autonomiczne Liceum oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie. - „Ograniczenie wzrostu gospodarczego sprzyja ochronie środowiska” – to teza, nad którą dyskutowali – dodaje dr Magdalena Markiewicz. - W debacie tej, przebiegającej w atmosferze merytorycznych argumentów i ambitnych zmagań, wygrała drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie.

Tematyka wszystkich debat dotyczyła aktualnych problemów wpisujących się w idee zrównoważonego rozwoju, tj. kwestii ekonomicznych, gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, z zakresu biznesu chemicznego, a młodzież pod kierunkiem opiekunów dydaktycznych ze szkół średnich miała okazję zgłębiać te zagadnienia i następnie prezentować wieloaspektowe spojrzenie na każdy z podejmowanych kolejno tematów.

Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w semestrze letnim.

EMW/Zespół Prasowy UG