Studenci UG przyszłymi liderami pomorskiego biznesu?

 Fot. Aleksander Olszak

Na zdjęciu zwycięska drużyna Pomorskich Mistrzostw Wirtualnej Przedsiębiorczości. Fot. Aleksander Olszak

Studenci interdyscyplinarnych kierunków Biznes i Technologia Ekologiczna oraz Biznes chemiczny, prowadzonych przez Wydział Ekonomiczny UG i Wydział Chemii UG, zostali laureatami konkursu Pomorskie Mistrzostwa Wirtualnej Przedsiębiorczości.

Mieli okazję na kilka tygodni wcielić się w rolę właścicieli agencji interaktywnych. Wygrały przedsiębiorstwa wirtualne, założone przez studentów UG, wśród których być może są przyszli liderzy pomorskiego biznesu.

Zwycięzcami konkursu, realizowanego w ramach projektu Smart Progress przez samorząd województwa gdańskiego, zostali studenci interdyscyplinarnych studiów Biznes i Technologia Ekologiczna, tj.: Rozanna Kołodziej, Kajetan Wencki, Mateusz Godlewski i Jakub Walczak. Prowadzili własną, wirtualną firmę, konkurując z pozostałymi uczestnikami na wirtualnym rynku.

– Udział w konkursie pozwolił nam w praktyczny sposób zapoznać się z tym, jak wygląda prowadzenie własnego biznesu na konkurencyjnym rynku. Podejmowanie decyzji wymagało wnikliwej analizy przeróżnych czynników i danych – mówi jeden z członków zwycięskiego zespołu. – To dopiero początek naszych działań, dlatego niech nasze wyniki mówią za nas. Mamy nadzieję, że niedługo uczelnia będzie mogła chwalić się jeszcze większymi sukcesami swoich podopiecznych.

Drugie miejsce zajęli studenci kierunku Biznes chemiczny.

- Jesteśmy grupą młodych osób studiujących na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Połączyła nas wspólna pasja oraz chęć rozwoju – mówi Kewin Andrzejewski, Prezes KNBCh. - Profilem działania naszego Koła jest nie tylko chemia, ale również ekonomia. To oznacza, że poza pogłębianiem umiejętności teoretycznych i praktycznych z zakresu tej dziedziny nauki, staramy się zgłębić również jej ekonomiczne tajniki.

Koło Naukowe Biznesu Chemicznego działa prężnie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego od 5 lat, angażując się w działalność nie tylko środowiska biznesowego z branży chemicznej, ale również w popularyzację nauki z chemii i ekonomii. - Członkowie koła biorą udział w licznych konferencjach naukowych, prezentując m.in. wyniki swoich badań, zajmują się też badaniem rynku oraz zamiany niektórych składników w produktach na mniej szkodliwe dla zdrowia – mówi dr Joanna Drzeżdżon, opiekun naukowy KNBCh z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG.

W konkursie wystartowało 10 zespołów z pomorskich szkół wyższych.

Pomorskie Mistrzostwa Wirtualnej Przedsiębiorczości to konkurs skierowany do studentów pomorskich uczelni. W szczególności chodzi o studentów kierunków związanych z tzw. Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza. W biznesowej symulacji, zespoły musiały podejmować realne decyzje dotyczące np. struktury zatrudnienia, cen oferowanych produktów czy zagadnień marketingowych. Dzięki przebiegowi gry uczestnicy mogli poznać tajniki zarządzania firmą i przygotować się do rywalizacji na rzeczywistych rynkach biznesowych.

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG