Prof. Jerzy Piotr Gwizdała Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2020-2024

Prof. UG dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała został wybrany na Rektora Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2020-2024. Wyboru dokonało Uczelniane Kolegium Elektorów. Posiedzenie Uczelnianego Kolegium Elektorów, którego przedmiotem był wybór Rektora UG, odbyło się 27 kwietnia 2020 w formie wideokonferencji. Obradom przewodniczyła prof. UG, dr hab. Teresa Kamińska. W skład Uczelnianego Kolegium Elektorów UG, zgodnie ze Statutem UG, wchodzą przedstawiciele wszystkich grup tworzących społeczność akademicką Uniwersytetu Gdańskiego.

Kandydatów na Rektora UG, obecnego Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. UG dra hab. Jerzego Piotra Gwizdałę oraz obecnego Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia prof. UG dra hab. Arnolda Kłonczyńskiego, wskazała Rada Uniwersytetu Gdańskiego, po uzyskaniu pozytywnej opinii Senatu Uczelni.

Otwarte spotkanie społeczności akademickiej UG z kandydatami na Rektora Uczelni odbyło się 5 marca 2020 r. W czasie spotkania kandydaci przedstawili swoje plany rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i odpowiadali na pytania.

W tajnym głosowaniu 27 kwietnia 2020 r. wzięło udział 68 elektorów (jedna osoba była nieobecna). Stosunek głosów: 59 głosów oddano na prof. Jerzego Piotra Gwizdałę, 9 głosów na prof. Arnolda Kłonczyńskiego.

Wybory odbyły się w formie wideokonferencji. Zastosowane technologie informatyczne umożliwiły zachowanie tajności głosowania. Posiedzenie Uczelnianego Kolegium Elektorów w tej formie było możliwe dzięki rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz zmienionemu Statutowi Uniwersytetu Gdańskiego.

Nowa, czteroletnia kadencja Rektora rozpoczyna się 1 września 2020 roku.

Prof. UG dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała:

Chciałbym podziękować naszej akademickiej społeczności za zaufanie, pomoc i dotychczasową współpracę na rzecz naszego Uniwersytetu. Jednocześnie liczę na dalsze wsparcie naszych pracowników i studentów w podejmowanych działaniach. Obchodzimy w tym roku jubileusz 50-lecia Uczelni. Przez pięć dekad jako akademicka wspólnota wypracowaliśmy silną pozycję naukową, jesteśmy w gronie liderów w obszarach badań i przedsięwzięć związanych z morzem, a także innowacyjnych międzynarodowych agend badawczych. Zintensyfikowaliśmy współpracę w zakresie synergii nauki i biznesu i możemy pochwalić się wysoką jakością kształcenia. Zbudowaliśmy jeden z najnowocześniejszych uniwersyteckich kampusów w Polsce z wydziałami, laboratoriami, pracowniami na miarę dwudziestego pierwszego wieku.

Na lata 2020-2024 opracowaliśmy program intensywnego rozwoju naszej uczelni w wielu obszarach. Główne zadania to dbałość o najwyższy poziom kształcenia uniwersyteckiego, najwyższą jakość w badaniach naukowych i kreowaniu innowacji, efektywność w zarządzaniu uniwersytetem oraz otwartość, społeczna odpowiedzialność i zaangażowanie. Znaleźliśmy się wśród dwudziestu najlepszych polskich uczelni w ramach programu „Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, ale nadal aspirujemy do pierwszej dziesiątki.

W najbliższej dekadzie jest bardzo wiele do zrobienia. W planach jest wiele przedsięwzięć i nie sposób wymienić je wszystkie. Nadal będziemy pogłębiać współpracę międzynarodową i międzyuczelnianą, chcemy m.in. utworzyć Instytut Badań Stosowanych, pomyślany jako centrum wymiany naukowej. W planach inwestycyjnych mamy budowę Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, mieszkań dla pracowników, chcielibyśmy utworzyć Uniwersyteckie Centrum Zdrowia oraz Centrum Integracji Akademickiej. Chcemy wciąż inwestować w poprawę warunków socjalno-bytowych naszych studentów i pracowników. Musimy wzmocnić informatyczne zarządzanie uczelnią oraz inwestować w podnoszenie kompetencji kadry zarządzającej, nauczycieli akademickich i studentów. Jednym z priorytetowych założeń jest także opracowanie polityki Zielonego Uniwersytetu – Green University. Program rozwoju obejmuje dekadę, jest bowiem tworzony z myślą o kolejnym pokoleniu i efekty niektórych celów będą wymierne w dłuższej perspektywie czasowej. Jesteśmy ważną częścią pomorskiego regionu, nadal będziemy pracować na rzecz rozwoju Pomorza i nowoczesnej Polski.

Zgodnie ze zmienionym kalendarzem wyborczym wybory kandydatów na dziekanów wydziałów UG, członków Senatu UG i członków rad dyscyplin naukowych powinny się odbyć do 31 sierpnia 2020 roku. Natomiast wybory do Rady Uniwersytetu Gdańskiego powinny się odbyć do 26 listopada 2020 roku.

Wybory Rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych uczelnianych gremiów na kadencję 2020-2024 przeprowadza Uczelniana Komisja Wyborcza pod przewodnictwem prof. UG dra hab. Mariusza Bogusza.

Kalendarz wyborów, ogłoszenia wyborcze oraz akty prawne

dr Beata Czechowska-Derkacz

rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego