Rowery i Zrównoważony Rozwój. Znamy zwycięskie projekty konkursu Mój Zielony Uniwersytet

Jak studenci widzą przyszłość naszej uczelni? W ramach konkursu Mój Zielony Uniwersytet koła naukowe przedstawiły swoje propozycje zmian, które prowadzą do zrównoważonego rozwoju na UG. Nagrodzone zostały dwa projekty „Organizacja infrastruktury rowerowej na terenie UG” oraz „Zrównoważony rozwój też się opłaca”.

Redukcja ubóstwa, dostępu do edukacji, działanie w na rzecz klimatu i równość płci to tylko kilka z siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez ONZ w 2015 r. Do konkursu Mój Zielony Uniwersytet studenci mogli zgłaszać tylko takie projekty, które wsparłyby działanie na rzecz tych idei. Jednocześnie zgłoszenia powinny były wpasować się do strategii Zielony Uniwersytet przygotowanej przez UG i CZRUG.

Konkurs Mój Zielony Uniwersytet został zorganizowany przez prof. Arnolda Kłonczyńskiego, we współpracy z Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG (CZRUG), Parlamentem Studentów oraz Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej. Jego celem jest zachęcenie studentów do prezentowania własnych propozycji na przyszłość uczelni. Konkurs objął patronatem Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

4 lutego dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia wraz z dr. Krzysztofem Szczepaniakiem, zastępcą dyrektora Centrum Zrównoważonego Rozwoju wręczyli nagrody dwóm kołom naukowym, które zgłosiły najciekawsze propozycje.

Koło Naukowe Bałkanika otrzymało 3000 zł nagrody za projekt „Organizacja infrastruktury rowerowej na terenie Uniwersytetu Gdańskiego”. - Zaproponowaliśmy projekt dotyczący udoskonalenia infrastruktury rowerowej na kampusie uniwersyteckim. Naszym priorytetem jest dopasowanie Uniwersytetu Gdańskiego do realiów wciąż zmieniającego się świata oraz propagowanie ekologicznych rozwiązań komunikacyjnych wśród studentów” –  powiedziała Julia Dudzińska, która wraz z opiekunem koła, mgr. Dominikiem Bieniem odebrała nagrodę.

Drugi zwycięski projekt to „Zrównoważony rozwój też się opłaca” autorstwa Koła Naukowego Inwestor z Wydziału Zarządzania. - Nasz projekt polega na edukowaniu ludzi w zakresie inwestowania w zrównoważony rozwój i w zrównoważony sposób. Przede wszystkim opiera się na praktycznym wymiarze zrównoważonego rozwoju, tak aby nie tylko rozumieć to pojęcie, ale także umieć wprowadzać w życie różne aspekty zrównoważonego rozwoju, dostrzegać jego potencjał nawet w drobnych czynnościach, które wykonujemy – wyjaśnia Anna Ciska z Koła Naukowego Inwestor. Nagrodę w wysokości 3000 zł odebrała wraz z opiekunem koła dr. Krzysztofem Kowalke

Zwycięzcom gratulujemy!

Celem Programu Zielony Uniwersytet jest inspirowanie, zachęcanie i wspieranie społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego do przekształcenia uczelni i obiektów pozostających w jej dyspozycji w zieloną, zasobooszczędną i niskoemisyjną sieć kampusów zlokalizowanych w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i okolicach. Wdrażanie programu prowadzić będzie do zapewnienia systemowej integracji zasad zrównoważonego rozwoju w całej uczelni i we wszystkich aspektach jej działalności, gdzie tylko będzie do możliwe i wykonalne. Ta inicjatywa ma doprowadzić do poprawy wyników uniwersytetu w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz zapewnienie wsparcia wszystkim zainteresowanym podmiotom rozpoczynającym swoją drogę do zrównoważonego rozwoju.

CZRUG we współpracy ze społecznością akademicką zamierza przygotować zestaw narzędzi niezbędnych do przekształcenia uczelni w proekologiczną i niskoemisyjną instytucję zdolną do realizacji zadań przeciwdziałających negatywnym zmianom klimatu, zwiększających wydajność zasobów, poprawiających zarządzanie ekosystemami oraz minimalizujących ilość odpadów i zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Aby skutecznie wspierać tę podróż i inne procesy transformacyjne uczelnia potrzebuje zestawu skutecznych narzędzi skonstruowanych w taki sposób, by pomogły skupiać się na zrównoważonym planowaniu, projektowaniu, rozwoju i zarządzaniu kampusem uniwersyteckim. Wiąże się to ściśle z podstawową misją i działalnością uczelni jaką jest edukacja, realizacja badań naukowych oraz rozpowszechnianie ich wyników

Zielone UG
Marcel Jakubowski/Zespół Promocji UG