Spotkanie z naukowcami specjalizującymi się w badaniach in vitro i in vivo

Czas na trzecie spotkanie zorganizowane w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”, gdzie naukowcy specjalizujący się w badaniach in vivo i in vitro opowiadają o swojej pracy. Tematem przewodnim spotkania, które rozpocznie się 4 marca o 13:00, jest „TAZD-CBU jako lider projektów badawczych in vivo trójmiejskich uczelni”.

Trójmiejska Akademicka Zwierzętarnia Doświadczalna Centrum Badawczo-Usługowe (TAZD–CBU) to obiekt powstały z inicjatywy Uniwersytetu Gdańskiego Akademii Medycznej i Politechniki Gdańskiej. Jest to miejsce, gdzie wykwalifikowani specjaliści zajmują się m.in. badaniami in vivo na zwierzętach takich jak myszy i szczury. Jednym z prelegentów trzeciego spotkania specjalistów od badań in vivo i in vitro będzie dyrektor TAZD-CBU, lek. wet. Grażyna Peszyńska-Sularz. Pani doktor poprowadzi prelekcję tytułową „TAZD-CBU jako lider projektów badawczych in vivo trójmiejskich uczelni”.

Następna głos zabierze prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS). Jej część spotkania dotyczyć będzie badań in vivo w drodze do zrozumienia patogenezy oraz opracowania nowych rozwiązań terapeutycznych chorób człowieka.

Politechnikę Gdańską na spotkaniu będzie reprezentował prof. dr hab. inż. Paweł Sachadyn, który jest kierownikiem Laboratorium Biotechnologii Regeneracyjnej. Tematem jego wystąpienia będzie epigenetyczna aktywacja regeneracji, czyli zmiana w regulacji ekspresji genów warunkujących regenerację, zachodząca bez zmiany w sekwencji genomu.

Ostatnią prelekcję poprowadzi dr hab. Ewelina Król, prof. UG, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Wystąpienie Pani profesor będzie dotyczyło rekombinowanych cząstek wirusopodobnych jako potencjalnych antygenów szczepionkowych.

Spotkanie rozpocznie się 4 marca o 13:00, a zakończy o godzinie 14:30. Ze względu na trwającą sytuację epidemiologiczną, wydarzenie odbędzie się w formie webinaru z wykorzystaniem platformy Clickmeeting. Zapisy odbywają się poprzez formularz.

Oficjalnym patronem instytucjonalnym spotkania jest Gdański Uniwersytet Medyczny, patronem honorowym Rektor GUMed, prof. Marcin Gruchała. Cykl spotkań otrzymał także patronat honorowy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

mikroskop
Marcel Jakubowski/Zespół Prasowy UG