Europejski Dzień Logopedy na Uniwersytecie Gdańskim

EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

Obchody Europejskiego Dnia Logopedy odbędą się 3 marca 2022 roku w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. W programie wystąpienia w trybie online.

Logopeda jest specjalistą, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i prowadzeniem terapii zaburzeń mowy, słuchu i głosu u dzieci młodzieży i osób dorosłych. Zajmuje się  diagnozą i terapią zaburzeń mowy, tych najczęściej dostrzeganych zwanych wadami wymowy, np. nieprawidłową realizacją r, ale również zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń komunikacji np. brakiem rozwoju mowy, SLI, jąkaniem, niedosłuchem, afazją, dyzartrią itd.

Pracuje w placówkach oświatowych (przedszkolach, masowych szkołach podstawowych i gimnazjach) i placówkach służby zdrowia typu ambulatoryjnego (poradnie logopedyczne, poradnie audiologiczne, foniatryczne, otolaryngologiczne), domach pomocy społecznej, w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, placówkach kulturalnych i innych zatrudniających ludzi zawodowo posługujących się głosem oraz w gabinetach prywatnych.

Z okazji Dnia Logopedy Instytut Logopedii UG zaprasza 3 marca na wystąpienia, poświęcone tej tematyce. - W ramach spotkania w godzinach od 14.00 do 17.00 organizujemy webinaria naukowe. Tegoroczna tematyka wystąpień obejmie kwestie diagnozy i terapii dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z zaburzeniami komunikacji językowej - dr Maria Faściszewska z Wydziału Filologicznego UG, współorganizatorka wydarzenia.

Organizatorzy zapraszają do udziału studentów kierunków logopedycznych, logopedów praktyków, a szczególne logopedów, pedagogów i psychologów, którzy obejmują swoją opieką naszych studentów podczas realizacji praktyk nauczycielskich i logopedycznych.  - Mamy nadzieję, że wydarzenie wpisze się w coroczny cykl szerzenia wiedzy i popularyzowania nauki przez pracowników naszego Instytutu oraz osób z nami współpracujących - dr Klaudia Kluj-Kozłowska z Wydziału Filologicznego UG współorganizatorka wydarzenia.

PROGRAM SPOTKANIA:

Godz. 14.00 - 14.30 mgr Weronika Sieniawska
Specyfika pracy logopedy na Oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka

Godz. 14.30 - 15.00 mgr Marta Baj-Lieder

AFRID, czyli coś więcej niż zwykły niejadek

Godz. 15.00-15.30 mgr Sonia Knozowska
Dialog Motywujący jako technika rozmowy logopedy z pacjentem i jego rodzicami

Godz. 15.30-16.00 dr Magdalena Harmacińska-Kowalewska
Stosowana analiza zachowania w pracy z uczniem z trudnościami w czytaniu.

Godz. 16.00 - 16.30 dr Klaudia Kluj-Kozłowska
Chory po udarze w gabinecie neurologopedy - organizacja działań terapeutycznych w afazjach niepłynnych.

Godz. 16.30 - 17.00 dr Maria Faściszewska
Ocena ryzyka jąkania u dzieci w wieku przedszkolnym

Link do spotkania:

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy