”Od nas zależy, jakie wypracujemy rozwiązania”. Rektorzy polskich uczelni o kulturze pracy w środowisku akademickim

Ergonomiczne warunki pracy, sprawiedliwość społeczna i wsparcie to według specjalistów jedne z wielu cech pozytywnego środowiska pracy. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich organizuje seminarium, podczas którego o tych jak i o innych aspektach pracy na uczelni porozmawiają rektorzy oraz pracownicy polskich uczelni. 

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich to zrzeszenie 107 rektorów uczelni wyższych, które mogą nadawać tytuł doktora. Celem organizacji jest działanie na rzecz środowiska akademickiego oraz koordynowanie współpracy polskich uczelni. Jednym ze zbliżających się przedsięwzięć KRASP-u jest seminarium „Kultura pracy i współpracy w środowisku akademickim”.

- W czasie seminarium będziemy rozmawiać o uwarunkowaniach kariery akademickiej z perspektywy możliwych ścieżek rozwoju, równości płci i oceny akademickiej - mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP, rektor Politechniki Śląskiej.

Trzy perspektywy wymienione przez prof. Arkadiusza Mężyka stanowią tematy trzech sesji, które odbędą się 14 marca między godz. 14:00 a 18:00. Pierwsza z nich dotyczyć będzie równości płci w obszarze badań i innowacji. - Chcemy rozmawiać o skuteczności rozwiązań budujących równe warunki pracy i rozwoju niezależnie od płci. Czy rzeczywiście kariera naukowa stawia większe wymagania przed kobietami? - zapowiada temat dyskusji moderatorka spotkania prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Podczas drugiej sesji prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej poprowadzi sesje o sposobach ewaluacji pracy naukowej jak i dydaktycznej naukowców. Jest to szczególnie skomplikowany temat ze względu na trudności w rzetelnej ocenie pracy  naukowców. - Efektywność pracy badawczej jest niemierzalna, a ocena działalności dydaktycznej napotyka mur niechęci studentów do wypełniania ankiet oceny. W przyjętych na uczelniach systemach ocen nie brak rozwiązań dyskusyjnych, takich jak choćby próby przeniesienia kryteriów ewaluacji jednostek na ocenę nauczycieli akademickich. A zatem… warto porozmawiać - zaprasza prof. Krzysztof Zaremba.

Ostatnie spotkanie będzie dotyczyło młodych naukowców i ścieżek kariery akademickiej, które są dla nich dostępne. O wyzwaniach i możliwościach osób zaczynających swoją pracę na uczelni opowie m.in. prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z UG, który kieruje zespołem młodych naukowców z Wydziału Biologii. -Strategiczne, świadome planowanie kariery na każdym jej etapie i rozwijanie w sobie tych cech, które wspierają nas w realizacji badań to klucz do sukcesu w nauce - mówi prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska, Przewodnicząca Komisji ds. Nauki KRASP, Rektorka Uniwersytetu Łódzkiego, która poprowadzi ostatnią sesję seminarium.

- Środowisko akademickie mierzy się ostatnio z wieloma wyzwaniami - nie tylko tymi związanymi z pandemią, antynaukowymi postawami, ograniczaniem finansowania i zagrożeniem dla wolności akademickiej - mówi prof. dr hab. Roman Cieślak Przewodniczący Komisji ds. Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej KRASP, Rektor Uniwersytetu SWPS - W tej trudnej sytuacji staramy się rozmawiać na tematy bezpośrednio dotykające niemal każdego nauczyciela akademickiego. Od nas zależy, jakie wypracujemy rozwiązania, ale z pewnością nie będą one optymalne i zaakceptowane, jeśli nie zostaną wypracowane w dialogu. 

Strona wydarzenia, w tym formularz rejestracyjny:

https://swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/aktualnosci/31812-kultura-pracy-i-wspolpracy-w-srodowisku-akademickim#transmisja

Wydarzenie organizowanie jest przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich przy współpracy z Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytetem SWPS.

KRASP
oprac. Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG