Czworo naukowców z UG nominowanych w „Pomorskich Sztormach”. Dziś ostatni dzień głosowania

Sztorm Naukowy, Ekologiczny czy Kulturalny? Zdecyduj, który zagrzmi na Uniwersytecie Gdańskim. W tym roku osoby związane z UG zostały nominowane aż w sześciu kategoriach plebiscytu „Pomorskie Sztormy”. Na kandydatów głosować można poprzez stronę pomorskiesztormy.pl lub listownie do 21 marca br.

Czas na siedemnastą edycję „Pomorskich Sztormów”. Plebiscyt Gazety Wyborczej Trójmiasto w 2005 r. był wydarzeniem wyłącznie kulturalnym, jednak z czasem dodano kolejne kategorie m.in. europejską i sportową. W tym roku przyznanych zostanie aż dziewięć statuetek, w tym pięć nowych - „Sztorm Ekologiczny”, „Sztorm Obywatelski”, „Sztorm Urbanistyczny”, „Sztorm Kulinarny” i „Sztorm Naukowy”.

W każdej kategorii jest pięciu nominowanych. Zależnie od nagrody może to być pojedyncza osoba, grupa, wydarzenie, projekt, a nawet restauracja. Głosy można oddawać na stronie pomorskiesztormy.pl lub przesyłając kupon z Gazety Wyborczej Trójmiasto pocztą.

prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk

prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk

Dla UG najważniejszy jest „Sztorm Naukowy”. Wśród pretendentów do tej nagrody znalazły się dwie naukowczynie z UG. Jedną z nich jest prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, która została nominowana za badania nad COVID-19. Warto dodać, że w zeszłym roku wirusolożka z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed bardzo aktywnie rozpowszechniała rzetelną wiedzę na temat SARS-CoV-2.

Kandydatem do „Sztormu Naukowego” jest także dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG z Wydziału Nauk Społecznych. Tę nominację organizatorzy uzasadniają „konsekwentną walką ze stereotypami dotyczącymi płci”. Jednym z przykładów takiej walki jest międzynarodowe badanie kierowane przez psycholożkę, które polegało na obszernej analizie koncepcji męskości w różnych kulturach.

dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG

dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG

Choć Uniwersytet Gdański jest głównie kojarzony z nauką, osoby związane z uczelnią zostały nominowane także w innych kategoriach. Za działanie na rzecz ochrony dużych drapieżników (m.in. rysiów i wilków) nominację do „Ekologicznego Sztormu” otrzymał dr Maciej Szewczyk z Wydziału Biologii. O tę samą nagrodę będą starać się wolontariusze ze Stacji Morskiej w Helu, którzy pomagają w rehabilitacji dzikich fok.

Do „Sztormu Kulturalnego” nominowany został prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski z Wydziału Filologicznego. Druga część monografii profesora o adaptacjach teatralnych „Dziadów” - „Krypta Gustawa” - spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jest to długo wyczekiwana kontynuacja, gdyż pierwsza część projektu ujrzała światło dzienne w 1998 r. Do tego samego wyróżnienia dziennikarze Gazety Wyborczej Trójmiasto nominowali saksofonistę, Mikołaja Trzaskę, który od kilku lat prowadzi zajęcia praktyczne na Uniwersytecie Gdańskim. W zeszłym roku jazzman ułożył muzykę do filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wesele” oraz nagrał płytę z pisarzem Andrzejem Stasiukiem.

Każda z tych nagród ma uhonorować dokonania, które pozytywnie wpłynęły na region pomorski. O tym, który z nominowanych wygra, decyduje liczba głosów przesłana przez Internet oraz pocztą. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 29 marca o godzinie 18:30.

Głosowanie trwa do poniedziałku, 21 marca.

Zagłosuj tutaj: http://pomorskiesztormy.pl/

Dr Maciej Szewczyk, prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski oraz Stacja Morska w Helu
Tekst Marcel Jakubowski/Zespół Prasowy UG, fot. tytułowe Bartosz Bańka/Wyborcza.pl