Miasto deweloperów i miasto mieszkańców. Kawiarnie Naukowe w UG

Zapraszamy na spotkania otwarte w formie kawiarni naukowych przybliżające działalność naukową pracowników Uczelni szerszemu odbiorcy. Wykład „Miasto deweloperów i miasto mieszkańców – o problemach przestrzeni miejskiej i o tym, czy sztuka podpowiada, jak je rozwiązywać” przedstawi dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. UG  z Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej, Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego

Czy miasto może być „szczęśliwe”? Jakimi cechami odznaczają się metropolie, które chętnie odwiedzamy jako turyści? Czy ich przestrzeń jawi się jako równie przyjazna w perspektywie mieszkańców? Czy kształt miast, w których codziennie funkcjonujemy, powinien być kształtowany przez urzędników, deweloperów czy zwykłych użytkowników? I wreszcie – czy istnieje możliwość negocjowania pomiędzy tymi punktami widzenia?

To tylko niektóre z pytań, na które spróbujemy odpowiedzieć w czasie najbliższej kawiarni naukowej. Na spotkaniu porozmawiamy na tematy ważne w kontekście współczesnej refleksji urbanistycznej. Zajmiemy się między innymi zagadnieniami: gentryfikacji, turystyfikacji, estetyki miejskiej czy kwestią przemian przestrzeni publicznej.

Kawiarnie Naukowe w Uniwersytecie Gdańskim to wspólne przedsięwzięcie Wydziału Ekonomicznego i Wydziału Chemii. Projekt na początku funkcjonował jako seria stacjonarnych popularnonaukowych wykładów, podczas których uczestnicy przy kubku czegoś gorącego mogli posłuchać o ważnych bieżących problemach. Od marca 2020 r. wykłady odbywają się zdalnie, choć aspekt „kawiarniany” pozostał. Organizatorzy zachęcają do zaparzenia kawy lub herbaty przed spotkaniem!

Osoby, które mają ochotę zadać pytanie, mogą je przesłać do wtorku 22 marca 2022 r. na adres: oblicza.nauki@ug.edu.pl

Wykład odbędzie się w środę, 23 marca 2022 roku, godzina 18.00.

Link do wykładu:  Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Można dołączyć na komputerze lub w aplikacji dla urządzeń przenośnych.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach projektu:

Projekt „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim – znane i nieznane oblicza nauki” jest dofinansowany
z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki

ZP