Posiedzenie Senatu - skrót informacji

Obniżenie pensum dydaktycznego w nowym roku akademickim 2022/2023 i nadanie Sali Teatralnej w budynku Neofilologii imienia Profesora Jerzego Limona to niektóre z siedemnastu punktów, nad którymi obradował dzisiaj (31.03.2022) Senat Uniwersytetu Gdańskiego.

Po przyjęciu porządku obrad Senatorzy zostali zapoznani z informacją dotyczącą obniżenia pensum w roku akademickim 2022/2023, które to działanie jest inicjatywą Władz Rektorskich UG. Więcej na ten temat.

Następnie Senatorowie UG zaopiniowali pozytywnie wnioski Wydziału Filologicznego, przedstawione przez Dziekan Wydziału dr hab. Urszulę Patocka - Sigłowy, prof. UG, a dotyczące zatrudnienia na stanowisku profesora uczelni w Uniwersytecie Gdańskim dra hab. Artura Brackiego oraz dra hab. Arkadiusza Misztala.

Dziekan Wydziału Filologicznego prof. UG Urszula Patocka - Sigłowy referowała także wniosek o nadanie Sali Teatralnej w budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego imienia Profesora Jerzego Limona. W ten sposób uczczona zostałaby pamięć, zmarłego przed rokiem, wieloletniego pracownika naszej Uczelni i autora wybitnych prac z zakresu historii i teorii teatru. Wniosek ten poparł jednomyślnie Konwent Godności Honorowych pod przewodnictwem Rektora. Prof. Piotr Stepnowski zaapelował do Senatu o poparcie  inicjatywy wskazując na nieoceniony wpływ prof. Jerzego Limona m.in. na rozwój teatrologii. Nawiązał także do planowanych razem z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim wystawy, przedstawienia, pokazów filmowych i konferencji.

Wydarzenia odbędą się pod koniec maja i będziemy o wszystkich informować na bieżąco na stronie Aktualności.

Następnie członkowie zgromadzenia przyjęli projekt uchwały Senatu UG  w sprawie programów studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich dla cykli kształcenia rozpoczynających się od roku akademickiego 2022/2023 oraz programów studiów podyplomowych. Ustalono także program kształcenia Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Gdańskiego.

Kolejne punkty dotyczyły ustalenia programów studiów podyplomowych prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim: Resocjalizacja i Socjoterapia według standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela; Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcia rodziny oraz Doskonalących Studiów Podyplomowych dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych.

Dyrektor Biblioteki Głównej UG mgr Grażyna Jaśkowiak przedstawiła sprawozdanie z działalności BG UG w roku ubiegłym, w którym wymieniła najważniejsze punkty działalności - m.in: rozwijanie narzędzi i zasobów Biblioteki,  wspieranie społeczności akademickiej UG w zakresie przygotowań do ewaluacji dorobku naukowego oraz składanych wniosków grantowych, w szczególności konsultowanie Planów Zarządzania Danymi (Data Management Plan), udział  w projekcie „Wspieranie procesów konsolidacyjnych uczelni” realizowanym wspólnie przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską oraz Uniwersytet Gdański w ramach Związku Uczelni Fahrenheita.

Senat zapoznał się też z informacją o darowiznach, które powiększyły księgozbiór uniwersytecki.

Prorektor ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. dr hab. Krzysztof Bielawski zreferował Senatowi sprawę darowizny, którą Fundacja Orlen przyznała badaniom związanym z wykorzystaniem genisteiny w leczeniu choroby Alzheimera prowadzonym przez zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Grzegorza WęgrzynaWięcej o badaniach

Na koniec posiedzenia Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG  przekazał informację o przebiegu działań dotyczących jakości kształcenia w Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2020/2021.

W wolnych wnioskach Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński przypomniał również o zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa związanego z covid. Natomiast Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG odniosła się do spraw dotyczących kształcenia w UG uchodźców z Ukrainy podkreślając, że każde zgłoszenie jest rozpatrywane indywidualnie choćby ze względu na różnice programowe i językowe. Więcej o wsparciu dla Ukrainy w UG.

Wszystkie uchwały z marcowego posiedzenia Senatu dostępne będą wkrótce w BIP

Senat Uniwersytetu Gdańskiego - informacje

Załącznik Rozmiar