Na UG powstała świetlica wsparcia dziennego dla dzieci z Ukrainy

fot. Marcel Jakubowski

W świetlicy pojawili się już pierwsi podopieczni. 

Strefa Działań Twórczych to nowe miejsce na mapie Uniwersytetu Gdańskiego, powstałe z myślą o dzieciach z Ukrainy. Dzięki zaangażowaniu studentów, pracowników, licznych jednostek UG oraz darczyńców, w budynku Wydziału Chemii UG udało się stworzyć przytulną i bezpieczną przestrzeń, która ma pozwolić na chwilę wytchnienia, ale też sprzyjać rozwojowi artystycznemu małych podopiecznych.

We wtorek, 19 kwietnia br. oficjalnie wystartowała na UG Strefa Działań Twórczych, powstała w murach Wydziału Chemii, w miejscu dawnej rowerowni. Natomiast w piątek, 22 kwietnia prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG wraz z dr hab. Beatą Grobelną, prof. UG Dziekan Wydziału Chemii spotkali się z organizatorami całego przedsięwzięcia.

- To już kolejny element długiego łańcucha pomocy, którą Uniwersytet Gdański niesie Ukrainie. Cieszę się, że ten duch nie słabnie -  podziękował organizatorom świetlicy prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG, po czym zwrócił się do obecnych na sali osób z Ukrainy. -  W tej całej tragedii ważne jest to, żebyście czuli się u nas jak u siebie. Wiemy, że to jest rozwiązanie tymczasowe, dlatego kiedy skończy się ta haniebna wojna, Uniwersytet Gdański na pewno zaangażuje się w odbudowę waszego szkolnictwa wyższego.

- Rok temu w strategii naszego wydziału napisaliśmy, że jesteśmy wydziałem otwartym. Umieściliśmy ten zapis z myślą o społeczności lokalnej, jednak ta filozofia przekłada się także na naszych sąsiadów ze wschodu - powiedziała Dziekan Wydziału Chemii dr hab. Beata Grobelna, prof. UG.

- Teraz to ciepła, bezpieczna, otwarta i przyjazna przestrzeń, do której zapraszamy dzieci w każdym wieku. Przygotowaliśmy wygodne miejsce do zabawy dla najmłodszych maluszków, kreatywne zabawy dla przedszkolaków, rozwijające zajęcia dla starszych dzieci i młodzieży, a także spokojny kącik dla mam, poszukujących chwili wytchnienia  -  mówi Barbara Madany z ACK Alternator, zaangażowana w projekt. - Nad bezpieczeństwem zabawy czuwają dwie doświadczone animatorki z Ukrainy - Halyna i Oksana. Pod ich opieką można zostawić dzieci od 3. roku życia. Młodsze maluszki zapraszamy do zabawy pod okiem mam.  

Sam pomysł stworzenia takiego miejsca powstał z chęci niesienia pomocy i wyszedł od ACK Alternator i Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG. Jego sprawna realizacja udała się natomiast dzięki pozytywnemu przyjęciu przez władze UG - Rektora prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia, dr. hab. Arnolda Kłonczyńskiego, prof. UG.  

- W tym czasie na naszej Uczelni działała już zbiórka Studenci dla Ukrainy - Pomagamy, której zasięg i rozmach stale się powiększał. To tam skierowaliśmy swoje pierwsze kroki – opowiada Barbara Madany. - Dzięki pomocy koordynatorów zbiórki udało się szybko rozpowszechnić informację o liście rzeczy, jakich potrzebowaliśmy, by wyposażyć nasze miejsce. I wtedy zaczęła się magia.

Na Wydział Nauk Społecznych spływały setki rzeczy niezbędnych do prowadzenia świetlicy Jak mówią organizatorzy, po trzech dniach udało się zgromadzić niemal wszystko – od dużych mebli, po kredki, farbki czy inne pomoce edukacyjne.

- Dzięki sercu darczyńców, w tym firm i prywatnych osób, na wyposażenie i umeblowanie nie wydaliśmy ani złotówki. Ich zaangażowanie w zbiórkę przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i stało się motorem napędowym do dalszych działań – dodaje Barbara Madany. -

W czasie zbiórki powstawało też całe zaplecze dydaktyczne, oraz plan pracy, łącznie z metodologią. Stworzono listę zajęć i aktywności, które mogłyby zachęcić dzieci do spędzania czasu w świetlicy. Orkiestra UG przygotowała muzyczne opracowanie motywów z bajek. Powstała też lista ciekawych miejsc na Kampusie UG, które można odwiedzić wspólnie z dziećmi.

- No i udało się! Wspólnie, widząc, że to co robimy ma sens, stworzyliśmy Strefę Działań Twórczych na Uniwersytecie Gdańskim. Pierwsze rozdziały historii tego miejsca napisali wyjątkowi ludzie. Dziękujemy za cały ogrom dobra – puentuje Barbara Madany.

Strefa Działań Twórczych (przy ul. Wita Stwosza 63) czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. od 10:00 do 15:00. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Nie obowiązuje konieczność wcześniejszych zapisów.

Więcej informacji na fanpage'u ACK Alternator.

EMW i MJ/Zespół Prasowy UG