Życie pod wodą – rozmowa CZR UG z prof. dr hab. Jarosławem Tęgowskim

– Zadanie jest zwłaszcza przed młodym pokoleniem: musicie za wszelką cenę obronić naszą planetę przed ociepleniem klimatu. […] Jeśli to się nie stanie, to czeka nas jako cywilizację klęska – mówi prof. dr hab. Jarosław Tęgowski w rozmowie z Cyklu „Uniwersyteckie rozmowy o zrównoważonym rozwoju”.

Zapraszamy na kolejny film z cyklu "Uniwersyteckie rozmowy o zrównoważonym rozwoju" przygotowany przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG. W ramach programu Centrum popularyzuje wyniki badań oraz działalność dydaktyczną i projektową związaną ze zrównoważonym rozwojem naukowców, dydaktyków, doktorantów i studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Realizacja projektu prowadzona jest w oparciu o wywiady, prezentacje, artykuły popularnonaukowe ze wskazaniem materiałów źródłowych.

Tym razem prof. dr hab. Jarosław Tęgowski kierownik Zakładu Geofizyki na Wydziale Oceanografii i Geografii odpowiedział na pytania studentów związane z czternastym Celem Zrównoważonego Rozwoju: Życie pod wodą.

Mamy bardzo szybkie ocieplenie klimatu, które powoduje, że rośnie poziom oceanów. […] Jeżeli lody na Grenlandii stopnieją, to poziom oceanów zwiększy się o siedem metrów. Jeżeli lody na Antarktydzie stopnieją – to będzie kilkadziesiąt metrów. Woda zaleje ogromne obszary Europy, mogą nas czekać kataklizmy. Zadanie jest zwłaszcza przed młodym pokoleniem: musicie za wszelką cenę obronić naszą planetę przed ociepleniem klimatu. […] Jeśli to się nie stanie, to czeka nas jako cywilizację klęskamówi prof. dr hab. Jarosław Tęgowski.

W jakim świecie obudzimy się za 8 lat, w 2030 roku? Dlaczego w Bałtyku jest głośno? Dlaczego hałas potrafi być zabójczy dla istot morskich? Czy konflikt na Ukrainie wpływa na sytuację na Morzu Bałtyckim? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w filmie pod tym linkiem:

Uniwersyteckie rozmowy o zrównoważonym rozwoju – życie pod wodą - YouTube

Wywiad przeprowadził stażysta Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG Michał Wróblewski.

SZG/CZR