Absolwenci UG nominowani do nagrody Nike 2022

fotka

Magdalena Grzebałkowska (fot. Łukasz Głowala), Tymon Tymański (fot. Mona Blank).

Magdalena Grzebałkowska  oraz Tymon Tymański, absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego, zostali nominowani do 26. edycji Nagrody Literackiej Nike - jednej z najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich. Na listach nominowanych i nagrodzonych osób pojawiali się poeci, pisarze, eseiści, krytycy bądź reportażyści, a nierzadko również laureaci Nagrody Nobla.

W tym roku nominowanych zostało osiem powieści, trzy tomy esejów, cztery tomy poetyckie, trzy reportaże oraz dwie biografie. Wyboru 20 nominowanych tytułów dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Przemysław Czapliński (przewodniczący), Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Magdalena Grzebałkowska, absolwentka  studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim, mistrzyni reportażu, otrzymała nominację za reportaż „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Autorka przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników, w tym gdańszczanina Arthura Pawłowskiego. By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich.

Tymon Tymański studiował anglistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Nominację do nagrody Nike otrzymał za swój debiut literacki „Sclavus”. To autobiograficzna opowieść o Totarcie i narodzinach gdańskiej sceny alternatywnej. Powieść Tymańskiego, choć nawiązuje do różnorakich tradycji literackich, wymyka się definicjom, nawet pojemnej definicji powieści postmodernistycznej. Autor nazywa swą książkę „posttotartowym imprzejawnikiem”, „profuzyjnym eposem o Totarcie – opowieścią o czasach, zjawisku, grupie waryatów i nieskrępowanej kreacji”.

logo nagrody

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 roku za najlepszą książkę roku. Zwycięzca bądź zwyciężczyni otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG