Medal UG dla Dyrektor Grażyny Jaśkowiak, statut i Rada Uczelni - ostatnie w roku akademickim posiedzenie Senatu UG

Podziękowaniem za lata pracy i wręczeniem srebrnego medalu Uniwersytetu Gdańskiego "Bene merito et merenti" Dyrektor Biblioteki Głównej Grażynie Jaśkowiak rozpoczęło się ostatnie w tym roku akademickim posiedzenie Senatu UG. Jednogłośnie przyjęto zmiany w Statucie UG oraz sprawozdanie z działań Rady Uczelni. 

 

Dyrektor Grażyna Jaśkowiak  z Uniwersytetem Gdańskim związała całe swoje życie zawodowe. Od 2008 roku była też Senatorką UG.  W związku z faktem, że wraz z końcem roku akademickiego Pani Dyrektor odchodzi na emeryturę, Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski podziękował jej w obecności Senatu uczelni za wieloletnią pracę i wspieranie rozwoju uniwersytetu wręczając srebrny medal UG "Bene merito et merenti" (Temu, kto się dobrze zasłużył i nadal się zasługuje) oraz Nagrodę Rektora I stopnia. Senatorowie podziękowali Dyrektor Grażynie Jaśkowiak gromkimi brawami. 

 

W kolejnym punkcie posiedzenia prof. Mariusz Bogusz przedstawił wnioski i propozycje poprawek w statucie UG, które pojawiły się od ostatniego senatu. Zgłoszono m.in. poprawki w kwestii  rad dyscyplin na wydziałach w trosce o jakość kształcenia (odrzucono). Poruszono też problem szkół dydaktycznych oraz wyrównania szans w procedurze awansu. Nikt z Senatorów nie zgłosił uwag do prośby pracowników Instytutu Oceanografii UG o wprowadzenie vacatio legis w kwestii reorganizacji struktury jednostki, co  zreferowała dr Ewa Szymczak.

Senat jednomyślnie przyjął wszystkie zaproponowane poprawki i zmiany. Rektor prof. Piotr Stepnowski podziękował prof. Mariuszowi Boguszowi. Statut będzie dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Następnie Senat UG zapoznał się ze sprawozdaniem z działań podejmowanych przez Radę Uczelni, które to przedstawił jej Przewodniczący prof. Maciej Duszczyk. Podkreślił on zauważalną poprawę miejsca uczelni w regionie, kraju oraz za granicą. Przy czym zaznaczył rolę wspólnoty FarU i dodał, że powinniśmy z niej nadal czerpać. Odwołując się do działań i naszego miejsca w świecie - Przewodniczący zauważył jak szerokim echem w świecie odbił się rejs Oceanografa w ramach wspólnoty SEA EU. 
Prof. Maciej Duszczyk odniósł się też do kwestii finansowych, nad którymi pochylają się członkowie Rady Uczelni wraz z Kwestor i Rektorem: - Proponując rozwiązania i zmiany zawsze bierzemy pod uwagę że niemożliwe jest przeniesienie doświadczenia biznesowego bezpośrednio na uczelnię, ponieważ nie jest to korporacja - zaznaczył Przewodniczący Rady. 

Prof. Jacek Zaucha zapytał prof. Macieja Duszczyka jak Rada zapatruje się na rozwój metropolii trójmiejskiej, współpracy w obszarze Morza Bałtyckiego i jakie możliwości działań widzi w zdobywaniu dużych grantów w ramach programu Horyzont. W odpowiedzi Przewodniczący zaznaczył poparcie Rady dla ścisłej współpracy UG w obszarze metropolitalnym.  Odnosząc się do kwestii współpracy w ramach obszarów nadbałtyckich zaznaczył, że nei nalezy ograniczać się do tego obszaru, a rozwijać współpracę szerzej, co pokazał m.in. rejs SEA EU i co ważne jest zwłaszcza w obliczu wojny, którą prowadzi jedno z państwa basenu Morza Bałtyckiego - Rosja. Odpowiadając na pytanie o granty Przewodniczący Rady przywołał przykład Uniwersytetu Warszawskiego, który wyczerpał pule dużych grantów, do czego przygotowywano się przez ok. 2 - 3 lata co oznacza, że podobna praca czeka także Uniwersytet Gdański i wymaga cierpliwości. 

 

Przewodniczący Rady Uczelni podziękował społeczności akademickiej UG za jej zaangażowanie w pomoc Ukrainie, które, jak podkreślił, było nadzwyczajne, co znalazło odzwierciedlenie m.in. w organizacji w UG konferencji NAWA  pt. "Solidarni z Ukrainą". 

Rektor prof. Piotr Stepnowski podziękował Radzie Uczelni za dotychczasową dobrą współpracę, a Senat jednomyślnie przyjął sprawozdanie. 

Kolejnym punktem posiedzenia były wolne wnioski. Tu dr Tomasz Czuba przedstawił informacje na temat Klubu Profesora. Pokazana została strona internetowa, procedura składania wniosku i a także informacja o karcie, dzięki której - we współpracy z GOT, osoby z niej korzystające będą beneficjentami programów lojalnościowych i zniżek. Podobne działania podejmowane są w ramach Klubu Absolwenta. 

Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska - Zeidler, prof. UG zaprosiła we wrześniu (4 - 5.09.2022) na dwie duże imprezy związane z otwarciem w UG, we współpracy z  Narodową Agencją Programu Erasmus+  - ośrodka Erasmus+ InnHUB. Erasmus+ InnHUB w Krakowie to międzysektorowe centrum innowacji, które swoją działalność poświęca europejskim programom edukacyjnym oraz popularyzacji oferty Erasmusa – programu, który umożliwia wspieranie innowacyjności nie tylko w kształceniu dzieci, ale także w rozwoju zawodowym pracowników firm i uczelni. W Uniwersytecie Gdańskim powstanie czwarta w kraju taka placówka. 

Rektor poinformował też o rozstrzygnięciu przetargu na Centrum Sportu. Ze względu na koszt nie możemy obecnie podjąć się realizacji tej inwestycji.

Odnosząc się do finansów Rektor prof. Piotr Stepnowski wyraził tez niepokój  pogarszającą się sytuacją finansową  uczelni i jej pracowników w związku z inflacją. Koszty subwencji nie rosną proporcjonalnie do wskaźników inflacji i kosztów ogólnych. Subwencja, jak zaznaczył Rektor, w tym roku była wyższa tylko o 2 proc.

- Jesteśmy w niezwykle poważnej finansowej sytuacji - podkreślił Rektor prof. Piotr Stepnowski. -  Naszą racją stanu jest przede wszystkim utrzymanie wszystkich miejsc pracy.

Rektor zaapelował o solidarne działanie w tym zakresie. Poinformował o wystosowanym w dniu wczorajszym, wraz ze wszystkimi związkami zawodowymi działającymi w UG, apelu w tej sprawie do Ministra Edukacji i Nauki.

Zakończono ostatnie posiedzenieSenatu Uniwersytetu Gdańskiego w roku akademickim 2021/2022.

 

 

 

medal
MNG/ZP