Rada Uniwersytetu Gdańskiego

Rada UG

 

 


 

Skład Rady Uniwersytetu Gdańskiego

 

prof. dr hab. MArcin Gruchała

prof. dr hab. Marcin Gruchała

 

Prof. dr hab. Marcin Gruchała – jest nauczycielem akademickim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, profesorem nauk medycznych. Jest również lekarzem, specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii. W latach 2012–2016 sprawował funkcję prorektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego a w kadencjach 2016–2020 i 2020–2024 rektora. W latach 2020–2024 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM).
Stopień naukowy doktora otrzymał w 2000 na podstawie pracy pt. Rola polimorfizmu genów układu renina-angiotensyna-aldosteron, przedsionkowego czynnika natriuretycznego oraz glikoprotein płytkowych w chorobie niedokrwiennej serca. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2006 na podstawie dorobku naukowego i rozprawy zatytułowanej Wewnątrznaczyniowy transfer genów do ściany tętnicy szyjnej królika przy pomocy wirusów zapalnych związanych z adenowirusami i wektorów adenowirusowych. Specjalizował się zawodowo w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii. W 2016 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
W 1996 odbył trzymiesięczny staż kliniczny w Thoraxcenter w ramach szpitala uniwersyteckiego w Rotterdamie. Staż podoktorski odbywał w latach 2001–2002 w jednym z instytutów Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio, był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Główne zainteresowania naukowe i kliniczne to: choroba wieńcowa, niewydolność serca, transplantacja serca i mechaniczne wspomaganie krążenia, czynniki genetyczne oraz środowiskowe rozwoju miażdżycy i jej powikłań, hipercholesterolemia rodzinna.
Przez wiele lat był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego. W latach 2008–2016 zasiadał w senackiej komisji ds. budżetu i finansów. Pełnił funkcję pełnomocnika rektora ds. budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

 

prof. dr hab. Piotr Bojarski

prof. dr hab. Piotr Bojarski

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG

Pan Prof. dr hab. Piotr Bojarski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki jest fizykiem oraz nauczycielem akademickim. Studia na kierunku fizyka ukończył na Uniwersytecie Gdańskim w 1988 roku. Prof. P. Bojarski odbył długoterminowe staże naukowe na Uniwersytecie w Nowym Sadzie, Bremie oraz na Uniwersytecie Maryland w Baltimore a także szereg krótszych staży badawczych: m.in. na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, Uniwersytecie w Erlangen, Uniwersytecie w Bremie, w CNR – Instytucie Biochemii Protein w Neapolu, na University of North Texas, Health Science Center czy w CNR w Rzymie.
Jest autorem i współautorem ponad 130 oryginalnych i przeglądowych prac naukowych w czasopismach z listy filadelfijskiej oraz 3 rozdziałów w monografiach. Jest współautorem i autorem licznych wystąpień i doniesień na konferencjach międzynarodowych oraz wykładów na zaproszenie ośrodków badawczych w kraju i za granicą. Uczestniczył w pracach komitetów naukowych i organizacyjnych międzynarodowych i krajowych konferencji. W 2023 roku był współprzewodniczącym komitetu programowego 48. Zjazdu Fizyków Polskich.
Pełnił wielokrotnie rolę recenzenta ogólnokrajowych a także międzynarodowych projektów badawczych: m.in. recenzował projekty dla instytucji badawczych w USA a w Polsce zaopiniował ponad 200 projektów dla Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Gospodarki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji Nauki Polskiej ,NAWA czy Komitetu Badań Naukowych. Pełnił rolę eksperta KEN w ramach kryterium III.
Prof. P. Bojarski i jego zespół naukowy prowadzi bądź prowadził aktywną współpracę m.in. z badaczami z University of North Texas, Texas Christian University, CNR – Instytutem Biochemii Protein w Neapolu oraz CNR w Rzymie a w przeszłości z Instytutem Biofizyki Uniwersytetu w Bremie czy Instytutem Biochemii University of Maryland at Baltimore. Współpracuje także z kilkoma ośrodkami krajowymi.
Jego zainteresowania badawcze dotyczą biofizyki molekularnej, materiałów i biomateriałów optycznych, spektroskopii molekularnej i plazmoniki.
W latach 2012-2024 pełnił funkcję Dziekana Wydziału MFiI UG a uprzednio (2008-2012) był prodziekanem ds. Studenckich. dyrektora Instytutu Fizyki Doświadczalnej.

 

dr hab. Monika Bąk, prof. UG

dr hab. Monika Bąk, prof. UG

Wydział Ekonomiczny UG

Dr hab. Monika Bąk, prof. UG – jest ekonomistką oraz nauczycielem akademickim Wydziału Ekonomicznego UG.
Pani Profesor od 1994 jest zatrudniona w Uniwersytecie Gdańskim. Swój doktorat obroniła w 1996 r. na podstawie dysertacji „Transport jako przedmiot i czynnik integracji europejskiej”, za który otrzymała nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego w zakresie nauk społecznych i humanistycznych. W 2007 uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Europa Środkowa i Wschodnia wobec wyzwania transformacyjnego”. W Uniwersytecie sprawowała funkcję prodziekana do spraw kształcenia oraz nauki, była kierownikiem studiów doktoranckich z ekonomii w języku angielskim. Jest również kierownikiem Katedry Ekonomiki Transportu. Do dnia 30 września pełni funkcję Dziekana Wydziału Ekonomicznego.
Prof. UG Monika Bąk prowadzi badania związane ze społecznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi aspektami zrównoważonego rozwoju w ujęciu mikro- i makroekonomicznym. Jej zainteresowania dotyczą szczególnie transportu i mobilności oraz turystyki, jak również efektów transformacji gospodarczej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Realizowała międzynarodowe projekty badawcze, kierowała pracą zespołów badawczych ze strony UG w Ramowych Programach Badań UE i w projektach zleconych przez Komisję Europejską oraz Parlament Europejski. Jest również ekspertką w międzynarodowych przedsięwzięciach, członkinią World Conference on Transport Research Society (WCTRS) oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (GTN).
Monika Bąk jest orędowniczką współpracy międzynarodowej, zarówno w zakresie badań naukowych, jak i współpracy dydaktycznej. Jako prodziekan, a potem jako dziekan Wydziału Ekonomicznego zainicjowała i rozwinęła szereg przedsięwzięć zmierzających do umiędzynarodowienia kształcenia i badań naukowych na Wydziale Ekonomicznym i na Uniwersytecie Gdańskim.
Jako dydaktyk została wyróżniona przez studentów Nagrodą Nauczyciela Roku UG im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza (2012). W 2002 r. uhonorowana została Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2006 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2021 r. Złotym Krzyżem Zasługi. 
 

 

Agata Grenda

Gdański Teatr Szekspirowski

Pani Agata Grenda – Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jest absolwentką kierunku filologia polska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła tam również studia podyplomowe w zakresie psychologii w marketingu i zarządzaniu.
W latach 2006–2011 pracowała jako zastępczyni dyrektora oraz kuratorka sztuk performatywnych w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, a w latach 2015-2027 objęła tam funkcję dyrektora, w randze konsula.
W latach 2011-2015 była dyrektorką Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, gdzie podlegało jej 21 wielkopolskich instytucji kultury.

 

Katarzyna Gruszecka-Spychała

Katarzyna Gruszecka-Spychała

Zarząd Morskiego Portu Gdynia

Pani Katarzyna Gruszecka-Spychała – Wiceprezeska Zarządu Morskiego Portu Gdynia jest radcą prawnym oraz absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego oraz The School of American Law (UG/Chicago-Kent College of Law) i Leadership Academy for Poland.
W latach 2014-2024 pełniła funkcję wiceprezydentki Gdyni ds. gospodarki. W swojej karierze zajmowała się m.in. inwestycjami w transport nisko- i zeroemisyjny oraz działaniami na rzecz Klastra Wodorowego i Pomorskiej Doliny Wodorowej. Odpowiadała również za strategię rozwoju miasta, planowanie przestrzenne, politykę gospodarczą oraz nadzór właścicielski. Nadzorowała pracę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Centrum Nauki Experyment. Była również współprzewodniczącą Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a w ramach Wspólnego Konwentu Gospodarczego Związku Uczelni Fahrenheita pracowała nad strategią rozwoju metropolii. Od dwóch kadencji jest członkinią Zespołu Zadaniowego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.
W 2020 roku, jako jedyna dotąd Polka, odebrała nagrodę The Innovation In Politics w kategorii Economy, za projekt doradztwa biznesowego „Gdynia wspiera przedsiębiorców w czasie COVID-19″. Trzykrotnie zdobyła dla Gdyni tytuł „Polish City of the Future” w rankingu FDI Magazine (grupa Financial Times). Dzięki jej wsparciu, Gdynia jako jedyne miasto z Polski, było partnerem projektu Nowy Europejski Bauhaus.
Pani Katarzyna Gruszecka-Spychała obecnie zajmuje stanowisko wiceprezesa zarządu ds. finansów i zarządzania aktywami w Porcie Gdynia.

 

mec. Andrzej Zwara

mec. Andrzej Zwara

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy

Pan Andrzej Zwara z Kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara Adwokaci i Radcowie Prawni jest adwokatem, specjalizuje się w prawie inwestycji i nieruchomości, w tym prawie administracyjnym, w szczególności prawie budowlanym i prawie zagospodarowania przestrzennego oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Prowadzi postępowania administracyjne i sądowo-administracyjne. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył aplikację sędziowską i adwokacką. Jest członkiem Pomorskiej Izby Adwokackiej.
Pan Mecenas Andrzej Zwara uczestniczy w realizacji wielu projektów inwestycyjnych – infrastrukturalnych, usługowych, przemysłowych, magazynowych, czy mieszkaniowych, a także obejmujących zabudowę i rewitalizację centrów miast.
W latach 2010-2016 pełnił funkcję Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Od 2004 roku jest członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej, a od 2021 roku jest Prezesem Biblioteki Palestry. Był Prezesem Ośrodka Badawczego Adwokatury (w latach 2016 – 2021). Był też członkiem Okręgowej Izby Adwokackiej w Gdańsku (w latach 1998 – 2004). Był i jest członkiem wielu rad nadzorczych.
Prowadzi wykłady dla adwokatów i aplikantów Pomorskiej Izby Adwokackiej, jak również w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w ramach studiów Podyplomowych: Podstawy Prawno-Ekonomiczne Procesu Inwestycyjnego. Był pracownikiem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w Katedrze Prawa Administracyjnego. Prowadził również wykłady z zakresu procesu inwestycyjnego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
Jest redaktorem i współautorem publikacji „Prawo administracyjne. Podręcznik dla aplikantów” oraz „RODO. Przewodnik dla adwokatów i aplikantów adwokackich”, a także współautorem publikacji „Kodeks Spółek Handlowych – Komentarz. Tom 4″. W ramach działalności Biblioteki Palestry jest wydawcą serii: Horyzonty filozofii prawa, Historia adwokatury, Metodyki, podręczniki, materiały edukacyjne.

 

Bartosz Chojnacki

Bartosz Chojnacki

Przewodniczący Parlamentu Studentów UG

 

 

 

 

Uchwały Rady UG => Baza Aktów Własnych UG

 


Planowane posiedzenia Rady UG: 28 I 2025 r.

 
Obsługa administracyjna Rady Uniwersytetu Gdańskiego:
Biuro Organizacji
+48 58 523 24 14
Rektorat Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Jana Bażyńskiego 8, Gdańsk
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 14. Maj 2019 - 07:23; osoba wprowadzająca: Sławomir Ważny Ostatnia zmiana: czwartek, 16. Styczeń 2025 - 10:47; osoba wprowadzająca: Teresa Tokarczyk-Łyszczarz