
dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler
profesor Uniwersytetu GdańskiegoProrektor ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia na kadencję 2024-2028
Zakres obowiązków
- Do zadań Prorektora ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia należy w szczególności:
- Wspieranie, monitoring i doradztwo w zakresie współpracy międzynarodowej.
- Koordynacja i nadzór prac w zakresie:
- Programu Uniwersytetu Europejskiego,
- międzynarodowej wymiany w ramach LLP ERASMUS,
- międzynarodowej wymiany studentów w ramach współpracy między uczelniami,
- międzynarodowej wymiany pracowników naukowych, w tym programy NAWA.
- Koordynacja i nadzór studenckich przyjazdów, staży i praktyk zagranicznych we współpracy z Prorektorem ds. Kształcenia.
- Współpraca z interesariuszami zewnętrznymi, w szczególności z: organizacjami pracodawców, przedsiębiorców, organizacjami pozarządowymi i samorządowymi.
- Inicjowanie i koordynacja działań na rzecz integracji środowisk biznesowego, społecznego i akademickiego.
- Przygotowanie corocznych sprawozdań do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z przebiegu współpracy międzynarodowej.
- Współpraca z Prorektorem ds. Studenckich w zakresie rekrutacji studentów cudzoziemców.
- Prorektor reprezentuje Uniwersytet Gdański w zakresie zadań powierzonych przez Rektora na podstawie odrębnych upoważnień.
- Prorektor podpisuje dyplomy ukończenia studiów, dyplomy doktorskie oraz świadectwa ukończenia studiów podyplomowych na podstawie odrębnego upoważnienia.
- Prorektor sprawuje nadzór nad jednostkami wskazanymi w Regulaminie organizacyjnym Uniwersytetu Gdańskiego.
- 5. Prorektor kieruje pracami Senackiej Komisji ds. Uniwersytetu Europejskiego.
Biogram
ANNA JURKOWSKA-ZEIDLER: prawniczka, doktor habilitowana nauk prawnych, profesorka Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Prawa i Administracji, prorektorka Uniwersytetu Gdańskiego ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia. Jest także vice-rektorką sojuszu „European University of the Seas – SEA-EU”.
Jej specjalizacją badawczą jest prawo rynku finansowego, a zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia bezpieczeństwa rynku finansowego i stabilności finansowej, zarówno w wymiarze krajowym, europejskim i międzynarodowym.
Była stypendystką w European University Institute we Florencji (2014) i profesorem wizytującym na wielu uniwersytetach w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Azji – w obszarze tematyki międzynarodowego i europejskiego prawa rynku finansowego. W ramach swojej specjalizacji badawczej była ekspertem Komisji Europejskiej (Group of Experts in Banking Issues: 2010–2011), European Forum of Deposit Insurers z siedzibą w Brukseli (2008–2013), Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (2010). Sprawowała także funkcję wiceprzewodniczącej Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym (2017–2019).
Kieruje strategicznym dla umiędzynarodowienia Uniwersytetu Gdańskiego partnerstwem "European University of the Seas" (SEA-EU), angażującym poza UG 8 nadmorskich uniwersytetów z Bodø, Brestu, Faro, Kadyksu, Kilonii, Malty, Neapolu i Splitu.
Jest pierwszą przewodniczącą nowo powstałej Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) w kadencji 2023–2024, i także 2024–2028. Jest przedstawicielką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na lata 2024-2027 do udziału pracach Grupy roboczej ds. umiędzynarodowienia i mobilności działającej w ramach Bologna Follow-up Group – organu odpowiedzialnego za monitorowanie i wdrażanie Procesu Bolońskiego, kluczowego dla Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Wcześniej – w latach 2021–2023 – była członkiem Zespołu Doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. Inicjatywy UE „Uniwersytety Europejskie”. W 2025 r. została powołana w skład Krajowego Zespołu do spraw opracowania Strategii Umiędzynarodowienia Polskiego Szkolnictwa Wyższego, którego pracami kieruje NAWA.
W 2023 r. została uhonorowana środowiskową Nagrodą „Gwiazda Umiędzynarodowienia” w kategorii „Gwiazda Zarządzania”.