Mobilność studencka na Uniwersytecie Gdańskim

Każdy student podczas swojej akademickiej drogi zastanawiał się zapewne nad wyjazdem na semestr, czy dwa do zagranicznej uczelni. Uniwersytet Gdański jest w stanie pomóc takim osobom na wiele sposobów - od inicjatyw europejskiego sojuszu uczelni nadmorskich SEA-EU po spotkania informacyjne dotyczące danych programów. Zobacz jakie możliwości wyjazdów zagranicznych otwiera studiowanie na UG.

SEA-EU - pięć mórz i ocean

UG students during a competition in Split, Croatia. 

Studenci UG podczas konkursu w chorwackim Splicie. 

Unikatowe dla Uniwersytetu Gdańskiego jest na pewno członkostwo w europejskim sojuszu SEA-EU. Jest to konsorcjum sześciu nadmorskich uczelni. Poza UG w jego skład wchodzą Uniwersytet w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytet w Breście (Francja), Uniwersytet w Splicie (Chorwacja), Uniwersytet Maltański, Uniwersytet w Kilonii (Niemcy). Od drugiej edycji członkami aliansu zostaną także Uniwersytet w Algarve (Portugalia), Uniwersytet w Neapolu (Włochy) i Uniwersytet NORD (Norwegia).
 

Celem przymierza jest wcielenie w życie idei europejskiego uniwersytetu. Częścią tej koncepcji m.in. jest zwiększenie mobilności między ośrodkami badawczymi. W ubiegłym roku akademickim studenci UG mieli okazję wziąć udział w konkursie międzyuczelnianym i pojechać na finał do innego państwa członkowskiego, czy znaleźć praktyki wakacyjne za granicą. Konsorcjum organizuje także wspólne wydarzenia kulturalne i sportowe. Podczas pierwszej edycji uczelni SEA-EU odbył się m.in. konkurs kulinarny czy bieg oraz festiwal muzyczny online. Członkostwo UG w takim projekcie otwiera bardzo dużo możliwości w zakresie mobilności studenckiej, warto zatem wypatrywać kolejnych okazji do wyjazdu.

Erasmus+ - studia i praktyki

Największym europejskim programem wyjazdów zagranicznych dla studentów i pracowników uczelni jest Erasmus+. Kolejna edycja popularnej inicjatywy Unii Europejskiej potrwa do 2027 roku. Jej budżet na najbliższe siedem lat działania to 26,2 mld euro, czyli prawie dwa razy więcej niż w przypadku pierwszej iteracji projektu. 

Na Uniwersytecie Gdańskim za koordynację programu odpowiada Sekcja Obsługi Programu Erasmus+, w której studenci mogą uzyskać informacje o możliwościach wyjazdowych i dopytać o szczegóły związane z całą procedurą wyjazdu. 

Największym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy na studia, pozwalające na realizowanie części programu studiów w jednym z  krajów  członkowskich Unii Europejskiej, krajów kandydujących do UE oraz krajów będących członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego.  Dofinansowanie  obejmuje studia  trwające jeden (3-5 miesięcy) lub dwa semestry (max. 10 miesięcy) w ciągu tego samego roku akademickiego. Zależnie od kierunku wyjazdu i kraju, w roku akademickim 2022-2023 wsparcie finansowe wynosi od 450 do 550 euro miesięcznie. W kolejnych latach kwoty te mogą ulegać zmianom.

Na UG rekrutacja do tego rodzaju wyjazdów odbywa się raz w roku - na przełomie lutego i marca. Jest ona poprzedzona wydarzeniami promocyjno-informacyjnymi. Szczegóły dotyczące tych spotkań pojawiają się zarówno na centralnych, jak i wydziałowych stronach internetowych UG.

Tych, którzy w trakcie jak i po studiach chcieliby zdobyć doświadczenie zawodowe za granicą, na pewno zainteresuje długoterminowy wyjazd na praktyki (2-5 miesięcy). W takim przypadku student musi sam znaleźć instytucję powiązaną z dziedziną swoich studiów i zgłosić się na staż. Istnieje też opcja skorzystania ze specjalnej strony internetowej, gdzie ogłaszane są oferty praktyk. Jeśli organizacja zgodzi się przyjąć danego studenta, to może on wnioskować o dofinansowanie wyjazdu ze środków Erasmus+. 

Trzecim rodzajem wyjazdów są mobilności krótkoterminowe. Trwają od 5 do 30 dni, choć UE zachęca uczestników do wydłużenia kontaktu z daną instytucją w formie wirtualnej. Zależnie od długości wyjazdu dofinansowanie z programu to 50 lub 70 euro dziennie.

Na każdy rodzaj wyjazdu dodatkowe wsparcie mogą otrzymać osoby z niepełnosprawnościami lub z mniejszymi szansami (np. w trudnej sytuacji finansowej). Więcej środków na wyjazd przyznawanych jest także uczestnikom programu wybierającym zrównoważone środki transportu (np. pociąg lub autobus).

Wyjazdy poza UE

Weronika Kamińska during her trip to the USA

Weronika Kamińska podczas wyjazdu do USA

Studia po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego oferuje m.in. Stypendium Fulbrighta. Ten projekt już od 75 lat otwiera możliwości młodym osobom na wyjazd do USA. O ile nie jest to program powiązany bezpośrednio z Uniwersytetem Gdańskim, to na naszej uczelni funkcjonują różne inicjatywy wspierające studentów i pracowników. Przykładowo w zeszłym roku ambasadorka stypendium Fulbrighta dr hab. Anna Kłonkowska, prof. UG przeprowadziła spotkanie dla osób zainteresowanych aplikowaniem. Na stronie UG rady dawała także Weronika Kamińska, doktorantka, która w zeszłym roku akademickim sama dostała się do programu. 

Jeśli ktoś chciałby wyjechać poza granice zachodniego świata, warto rzucić okiem na porozumienia o współpracy z ośrodkami zagranicznymi. Od początku swojej działalności Uniwersytet Gdański podpisał 228 takich umów. Jedne dotyczą kooperacji międzywydziałowej, a  inne współpracy międzyuczelnianej. Ośrodki powiązane z UG w ten sposób to m.in. Uniwersytet w Tiranie (Albania), Uniwersytet w Chardingahu (Indie), czy Uniwersytet w Tokiwa (Japonia). 

Wyjazd do ośrodka badawczego, z którym UG ma podpisane takie porozumienie, wiąże się jednak z koniecznością samodzielnego pokrycia jego kosztów. Obecnie nie ma programu, który dofinansowywałby takie wyjazdy, natomiast zawsze można złożyć wniosek do Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia z prośbą o wsparcie.

Do składania dokumentów na wszystkie te projekty pozostało jeszcze sporo czasu. Jednak warto już teraz zastanowić się, który z tych wyjazdów jest nam najbliższy. Poszczególne programy wymagają nie tylko dobrych wyników, ale także np. udzielania się na rzecz swojej społeczności (Fulbright). Rozpoczęcie przygotowywania się już teraz zwiększa nasze szanse na wymarzony wyjazd. Uniwersytet Gdański oferuje pomoc na pewnych etapach tego procesu, natomiast koniec końców lwia część pracy leży w gestii studenta.

NAWA

Alternatywą do rozwiązań powiązanych z UG jest oferta Narodowej Agencja Wymiany Akademickiej. Znajdziemy w niej programy mobilności studentów w ramach umów bilateralnych i współpracy dwustronnej z m.in. Chinami, Egiptem, Japonią, Kazachstanem, Tajwanem czy Wietnamem. Wyjazdy w ramach programu mogą trwać od 5 dni do 12 miesięcy w danym roku akademickim – w zależności od zapisów umowy lub oferty stypendialnej, na podstawie której odbywa się współpraca. Więcej informacji dostępnych jest na stronie NAWA

 

Szczegółowe informacje o wszystkich wymienionych programach można znaleźć tutaj:

Erasmus+ UG

SEA-EU UG 

Stypendium Fulbrighta 

Spis zagranicznych ośrodków, z którymi UG ma podpisane porozumienie o współpracy akademickiej.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG