Studenckie otwarcie roku akademickiego za nami

Podczas studenckiej inauguracji zorganizowanej 4 października na Wydziale Nauk Społecznych przez Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej wydziały i jednostki Uniwersytetu Gdańskiego prezentowały swoją ofertę. Studenci, doktoranci i pracownicy mogli dowiedzieć się m.in.  w jakie aktywności naukowe i społeczne można zaangażować się na uczelni, gdzie można spełniać się artystycznie i w jakim biurze pomogą w zdobywaniu praktyk.

 

Jedną z ciekawszych aktywności jest niewątpliwie możliwość realizacji i udziału w audycjach radiowych, o czym można było posłuchać na tłumnie obleganym stoisku Radia MORS. O tym jak cele zrównoważonego rozwoju ONZ realizuje się na uczelni, o swojej misji a także jakie staże z tym związane mogą odbyć członkowie społeczności akademickiej opowiadali pracownicy Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG. Z kolei przedstawiciele Akademickiego Centrum Kultury „Alternator” przedstawiali bogatą ofertę prężnie działających w UG grupach związanych z kulturą akademicką, w tym mówili m.in. o Zespole Jantar, Akademickim Chórze UG i wielu innych. W kształceniu akademickim oprócz „ducha” ważny jest też rozwój i kondycja fizyczna. O tym jak można ją wzmacniać w uniwersytecie opowiedzieli członkowie Akademickiego Związku Sportowego, którzy mówili jak przystąpić do sekcji, co można w ich ramach robić i jakie są z tego tytułu korzyści.

Uniwersytet wspiera także aktywność zawodową. Dzięki działalności Biura Karier studenci i doktoranci mogą skorzystać ze specjalnej oferty pracy i staży, a także całkowicie nieodpłatnie - z doradztwa zawodowego i coachingu. O tym wszystkim opowiadały pracowniczki jednostki. Natomiast psycholożki z Centrum Wsparcia Psychologicznego UG mówiły o dyżurach psychologów i pomocy jaką można tam uzyskać. 

Pracownicy Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością informowali o wsparciu osób z niepełnosprawnościami, o tym jak je uzyskać i o ich wielu rodzajach oraz w jaki sposób o nie wnioskować.

O przygotowanej ofercie dla osób zainteresowanych kwestiami stosunków międzynarodowych, dyplomacji i nie tylko, można było dowiedzieć się od przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej.

Dla wielu studentów, doktorantów jedną z kluczowych kwestii jest pozyskanie stypendium. Kto może się o nie starać, na jakich warunkach i jak o nie zabiegać informowali  przedstawiciele CASID.

Podczas wydarzenia odbył się także kiermasz książek, w ramach którego członkowie społeczności akademickiej mogli sprzedać lub wymienić nie tylko podręczniki. Dzięki wsparciu pracowników, studentów i doktorantów, którzy podarowali książki pojawiło się stoisko charytatywne Komitetu Społecznego Studenci dla Ukrainy, na którym - w zamian za datek finansowy - można było wybierać spośród kilkuset interesujących pozycji.

Kiermasz odwiedzili także przedstawiciele władz Uniwersytetu w osobie Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr hab. Michał Harciarek, prof. UG oraz Prodziekan ds. Studenckich WNS dr Barbara Kijewska.

Już niedługo planowane są kolejne edycje wydarzenia, w jeszcze szerszej formule.

Łukasz Bień/CASiD