Uniwersytet Gdański wśród sygnatariuszy porozumienia w ramach koalicji CoARA (Coalition for Advancing Research Assessment)

Porozumienie w sprawie reformy oceny badań naukowych wyznacza wspólny kierunek zmian w praktykach oceny badań naukowych, naukowców i organizacji prowadzących badania, z nadrzędnym celem maksymalizacji jakości i wpływu badań. Umowa zawiera zasady, zobowiązania i ramy czasowe reform oraz określa zasady współpracy przy wprowadzaniu zmian.

- Sygnatariusze zobowiązują się do realizacji wspólnej wizji, zgodnie z którą ocena badań, naukowców i organizacji badawczych będzie uwzględniać różnorodne wyniki - informuje dr Katarzyna Świerk, Dyrektor Biura Nauki Uniwersytetu Gdańskiego. - Wymaga to oparcia oceny przede wszystkim na ocenie jakościowej, dla której kluczowe jest odpowiedzialne wykorzystanie wskaźników ilościowych.

Proces tworzenia porozumienia w sprawie reformy oceny badań naukowych został zainicjowany  w styczniu 2022 roku i zaangażował ponad 350 organizacji z 40 krajów. Wśród polskich instytucji badawczych, które podpisały do tej pory porozumienie znalazły się Polska Akademia Nauk oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Więcej informacji na stronie

oprac.ZP