Piątek na Historycznym: "Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli średniowieczni ludzie" - prof. Jack Hartnell

Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG zaprasza na kolejny „Piątek na Historycznym”. Tym razem wystąpi profesor Jack Hartnell z University of East Anglia, Norwich w Wielkiej Brytanii, autor książki "Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli średniowieczni ludzie ".

Spotkanie odbędzie się w piątek 25 listopada br. o godz. 11.30 w auli 1.48. Poprowadzi je prof. dr hab. Beata Możejko. Wśród słuchaczy wylosujemy trzy egzemplarze tej pasjonującej monografii.

 

Jack Hartnell jest wykładowcą Historii Sztuki na Uniwersytecie Wschodniej Anglii w Norwich (University of East Anglia, Norwich.) Doktorat obronił w 2014 r. - The Courtauld Institute of Art, London. Zanim zaczął pracować na UEA w 2017 odbył liczne staże i stypendia, jak w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, na Uniwersytecie Kolumbia, w Nowym Yorku oraz w Instytucie Maxa-Plancka w Berlinie.

Jego prace naukowe oraz działalność dydaktyczna koncentruje się na historii sztuki i kulturze wizualnej w jak najszerszym sensie, badając relacje między obiektami sztuki, ich twórcami a odbiorcami. W swych wykładach odwołuje się do materiału od antyku po czasy współczesne.

książka

W 2018 r. opublikował monografię Medieval Bodies: Life, Death and Art in the Middle Ages, ogłoszoną jako A SUNDAY TIMES HISTORY BOOK OF THE YEAR.

Z tej książki dowiadujemy się:
Jaki był średniowieczny sposób na zapobieganie łysieniu?
Gdzie żyło plemię ludzi bez głów?
Jakie cechy charakteru można wyczytać z wyglądu włosów?
Dlaczego serce w średniowieczu było ważniejsze od żołądka?

Często myślimy o średniowieczu, że to ciemne wieki, zahamowanie rozwoju ludzkości na ponad tysiąc lat. Współcześnie wiele stosowanych w średniowieczu zabiegów medycznych określilibyśmy mianem tortur. Jack Hartnell dosłownie od stóp do głów pokazuje fascynujące oblicze tego okresu.

Autor obala wiele mitów dotyczących średniowiecza i pokazuje, że my – ludzie współcześni – mamy z ludźmi średniowiecznymi znacznie więcej wspólnego, niż początkowo by się wydawało. Bo czym różni się średniowieczna wiara w istnienie plemienia olbrzymów bez głów od wiary w istnienie zielonych ludzików zamieszkujących inne planety?

Zapraszamy!

oprac. zp