Miesiąc Praw Kobiet w Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej 

MPK

Marzec – początek wiosny, ale też miesiąc, w którym swoje święto obchodzą kobiety, studentki, pracownice i naukowczynie ze społeczności Uniwersytetu Gdańskiego. Z tej okazji Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej przygotowało szereg wydarzeń pod sztandarem Miesiąca Praw Kobiet.

- Po sukcesie akcji “Movember na UG”, postanowiliśmy, właśnie w marcu, szczególną uwagę poświęcić kobietom. Z tej przyczyny, z inicjatywy CASiD UG i dzięki zaangażowaniu studentek, doktorantek i pracowniczek, na naszej uczelni miesiąc ten obchodzony będzie jako Miesiąc Praw Kobiet - piszą organizatorzy akcji. 

Co to oznacza? Przez cały marzec na UG prowadzone będą różnego rodzaju akcje mające na celu ukazanie istoty kobiecych potrzeb jak również podkreślenie roli kobiet w przestrzeni publicznej.

Skrócona lista wydarzeń, które odbędą się w marcu:

„Mam prawo do…” – wypowiedz się!

Na Wydziale Nauk Społecznych przez cały marzec będzie można znaleźć plansze, na których pod napisami „mam prawo do…” i „ważne jest dla mnie…” będą mogły pisać o swoich potrzebach. Musimy eksponować potrzeby kobiet w przestrzeni publicznej.

Zbiórka artykułów menstruacyjnych

Grafika

Przez cały marzec zbieramy artykuły menstruacyjne – podpaski, tampony oraz wkładki. Na każdym wydziale znajdziecie kartony, do których można oddawać artykuły. Wszystkie zebrane artykuły trafią do różowych skrzyneczek na naszym Uniwersytecie.

Gra terenowa

Na całym kampusie, na każdym wydziale pojawią się wizerunki z krótkim opisem byłych prorektorek, pierwszej kandydatki na rektora oraz kobiet, które zostały uhonorowane doktoratem honoris causa i były związane z Uniwersytetem Gdańskim. Za zrobienie odpowiedniej selfie z wizerunkami można wygrać atrakcyjne nagrody. – szczegółowy regulamin i informacje o nagrodach już wkrótce.

Warsztaty antydyskryminacyjne

Już 23 marca o godzinie 16:00 odbędą się warsztaty antydyskryminacyjne prowadzone przez psycholożkę, trenerkę antydyskryminacyjną i aktywistkę Joannę Szynicką z trójmiejskiej grupy lokalnej Amnesty International. Wspólnie przyjrzymy się mechanizmom i przejawom dyskryminacji ze względu na płeć, pogłębimy wiedzę o strategiach wspierających równość i różnorodność, a także zastanowimy się nad wpływem uprzedzeń i stereotypów na nasze codzienne funkcjonowanie. Warsztaty antydyskryminacyjne to doskonała przestrzeń, aby w atmosferze wzajemnej otwartości i słuchania, przyjrzeć się bliżej sobie, poszerzyć świadomość na temat dyskryminacji związanej z płcią i sposobów reagowania na nią w bliskim otoczeniu.

https://forms.office.com/e/yf1n5brbSf

Warsztaty z wyznaczania granic

Zapraszamy 30 marca o godzinie 16:00 na warsztaty z wyznaczania granic prowadzone przez psycholożkę, trenerkę antydyskryminacyjną i aktywistkę Joannę Szynicką. Program spotkania opracowany został przez grupę psycholożek, terapeutek i edukatorek związanych z Centrum Praw Kobiet w ramach „Projekt MOC” – inicjatywie mającej na celu wzmacnianie umiejętności stawiania i egzekwowania granic w kontakcie z innymi, asertywnej komunikacji, rozpoznawania własnych potrzeb i zwiększenie świadomości swoich praw.

Poniżej link do zapisów, liczba miejsc ograniczona!
https://forms.office.com/e/S5b0NBkrtK

Siła Twojego głosy – warsztaty z wystąpień publicznych

Wiele kobiet, w wyniku różnic płciowych na poziomie socjalizacji i specyfiki pracy w przestrzeniach zdominowanych przez mężczyzn, boryka się z problemem umniejszania i lekceważenia wartości ich wypowiedzi oraz częstego wchodzenia w słowo. Doświadcza silnych reakcji stresowych w trakcie wystąpień publicznych z obawy przed krytyką lub popełnieniem błędu, waha się przed zabraniem głosu, albo całkowicie z tego rezygnuje. Celem warsztatów SIŁA TWOJEGO GŁOSU jest wyposażenie uczestniczek w podstawowe narzędzia z zakresu autoprezentacji, które ułatwią swobodne wyrażanie swoich poglądów oraz wypracowanie odważnej/pewnej siebie postawy podczas wystąpień publicznych. Spotkanie poprowadzi prof. Małgorzata Łosiewicz – ekonomistka, komunikolożka, medioznawczyni.

Warsztaty odbedą się w s208 20.03.2023 16-19:00.

poniżej link do zapisów:

https://forms.office.com/e/CgGik4mEPu

Zajęcia z samoobrony

W dniach 15 oraz 22 marca będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach z samoobrony. Przeprowadzi je Bożena Hinca, trenerka z Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w Judo. W programie zajęć:

  • Upadki kontrolowane, pady, przetoczenia;
  • Zejścia z linii ataku;
  • Uwalnianie się z chwytów i obchwytów;
  • Zasady wykonywania dźwigni;
  • Podcięcia i rzuty.

Poniżej link do zapisów na 15.03

https://forms.office.com/e/mdDm14THze

Poniżej link do zapisów 22.03.

https://forms.office.com/e/EcLUZLyBT1yskania dodatkowych informacji.

Pokaz filmu

Grafika

16 marca o godzinie 17:00 w sali 0.28 w Bibliotece odbędzie się pokaz filmu „Kobieta”. Film opowiada historię 2000 kobiet z 50 krajów, które dzielą się swoimi doświadczeniami. Wstęp wolny.
„Kobieta” to intymny portret 2000 kobiet z 50 krajów. Zebrane przez duet reżyserski – Anastasie Mikov oraz Yanna Arthusa-Bertranda, nagrania to świadectwo wewnętrznej siły kobiet, ich nieustającej walki o zmianę, sprawiedliwość i szczęście. Film nie ucieka przed żadnymi tematami – porusza kwestię seksualności, macierzyństwa, przemocy, problemów społecznych, pracy, miłości, obrazu własnego ciała i poczucia wartości. Otwiera przed nami furtkę do najskrytszych części świata swoich bohaterek.

Konkurs artystyczny

Wszystkie twarze kobiety / Woman’s faces

Grafika

Co to znaczy być kobietą? To pytanie przewodnie konkursu artystycznego dla całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnicy, na podstawie własnych doświadczeń, zaobserwowanych wydarzeń lub zainspirowani bliskimi im kobietami odpowiedzi udzielić będą mogli w postaci rysunku, obrazu lub fotografii.

Szczegółowe informacje o regulaminie oraz nagrodach już wkrótce.

Broszura „Wykluczenie menstruacyjne”

Broszura „Wykluczenie Menstruacyjne” ma na celu przybliżenie problemu socjoekonomicznego dotyczącego ubóstwa menstruacyjnego, wykluczenia edukacyjnego, którego doświadczają osoby menstruujące oraz wprowadzanych stopniowo na świecie reform i programów pomocowych skoncentrowanych wokół menstruacji.

         Link do pobrania broszury już wkrótce!

Minimaraton pisania listów – Amnesty International

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. 

W 2022 roku motywem przewodnim Maratonu było prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń.

Bohaterki

  1. Rosja: Aleksandra Skolyczenko – Aleksandra pozbawiona wolności za sprzeciwianie się rosyjskiej agresji na Ukrainę.
  2. Hongkong: Chow Hang-tung – Chow uwięziona za obronę prawa do pamięci.
  3. Zimbabwe: Joanah Mamombe, Netsai Marova i Cecillia Chimbiri – Uprowadzone, pobite, napastowane seksualnie i uwięzione za protesty.

oraz liczne spotkania tematyczne

Już teraz zachęcamy do wzięcia aktywnego udziału w tej inicjatywie i obserwowania naszej strony oraz fanpage w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Więcej informacji na : https://casid.ug.edu.pl/

oprac. MJ/ZP, tekst CASiD