Uniwersytet Gdański na największych targach edukacyjnych dotyczących Morskiej Energetyki Wiatrowej

Z potencjałem Uniwersytetu Gdańskiego do kształcenia nowych kadr pracowników sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej mogły się zapoznać tysiące licealistów podczas edukacyjnych targów EDU Offshore Wind 14 i 15 marca br. Stoisko UG było otwarte także dla przedstawicieli podmiotów sektora offshore, z którymi nasza uczelnia prowadzi już wspólne projekty, jak i z tymi, którzy chcieliby nawiązać współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Od lewej: dr Barbara Kijewska, Prodziekan ds. Studenckich WNS oraz prof. Sylwia Mrozowska

Od lewej: dr Barbara Kijewska, Prodziekan ds. Studenckich WNS oraz prof. Sylwia Mrozowska

fot. Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej

-  Na tym wspaniałym wydarzeniu pojawiło się 5 tys. licealistów. To niesamowita okazja do spotkania się, porozmawiania o przyszłości i przedstawienia im naszej bogatej oferty kształcenia - powiedziała Prorektorka ds. Współpracy i Rozwoju UG dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. -  W ramach tego wydarzenia chcieliśmy także pogłębić i nawiązać współpracę z podmiotami oraz wystawcami z sektora offshore. Przedstawiliśmy nasz wszechstronny potencjał badawczy i podkreśliliśmy, że Uniwersytet Gdański to odpowiedni partner do współpracy przy projektach badawczo-rozwojowych. 

Targi EDU OFFSHORE WIND to okazja dla studentów i uczniów szkół średnich do  spotkań z liderami sektora offshore z Polski i zagranicy. W ramach wydarzenia odbywają się panele dyskusyjne, warsztaty i rozmowy. 

Na stoisku Uniwersytetu Gdańskiego uczestnicy mogli zobaczyć niezwykłe atrakcje, w tym: model turbiny wiatrowe i elektrowni słonecznej, miniaturowe samochodziki napędzane energią słoneczną, czy ekspozycję fauny, flory i miniaturowej wydmy.

WB

fot. Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej

Wyspa Uniwersytetu Gdańskiego była największą ekspozycją uczelnianą na targach i jednocześnie najchętniej odwiedzaną. Stworzenie tak atrakcyjnej wystawy nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie pracowników i naukowców z Wydziału Chemii, Biologii, Matematyki, Fizyki i Informatyki, Prawa i Administracji oraz Wydziału Ekonomicznego.

Podczas jednego z paneli na głównej scenie prof. Sylwia Mrozowska przedstawiła wszechstronny potencjał Uniwersytetu Gdańskiego do udziału w rozwoju sektora offshore.

- My mając 11 wydziałów, na każdym z nich posiadamy studentów, którzy są w stanie wesprzeć rozwój sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej. Dlatego jestem przekonana, że bez Uniwersytetu Gdańskiego, bez naszych absolwentów, trudno będzie rozwinąć sektor offshore zachowując jednocześnie local content. Nasz wszechstronny potencjał obejmuje - 21 dyscyplin naukowych, 11 wydziałów, 21 tysięcy studentów, 1800 pracowników - mówiła Prorektorka. 

Od lewej: prof. Arnold Kłonczyński, Dyrektorka Biura Współpracy i Rozwoju UG Monika Adamczuk oraz Anna Bartosiewicz z Biura Współpracy i Rozwoju UG.  fot. Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej

Od lewej: prof. Arnold Kłonczyński, Dyrektorka Biura Współpracy i Rozwoju UG Monika Adamczuk oraz Anna Bartosiewicz z Biura Współpracy i Rozwoju UG.

fot. Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej

- Rozwój sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej to wyzwanie i szansa dla naszej uczelni, które wiążą się z realizacją różnego rodzaju przedsięwzięć badawczych i dydaktycznych. Przemyśleliśmy to, co się dzieje na uniwersytecie w obszarze energetyki wiatrowej i przekładamy to na nowe programy kształcenia. Chcemy być częścią dyskusji dotyczącej przyszłości energetyki w Polsce - mówił Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG

Obecnie na Uniwersytecie Gdańskim działa kilkanaście kierunków bezpośrednio i pośrednio związanych z Morską Energetyką Wiatrową. Już od najbliższego roku akademickiego (2023/24) dołączą do nich kolejne m.in.: Oceanografia Fizyczna Stosowana (II stopień) na Wydziale Oceanografii i Geografii  oraz Morskie Sektory OFFSHORE (II stopień) na Wydziale Ekonomicznym. Rusza także druga edycja kierunku Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa (studia podyplomowe), za którą odpowiada powstałe w tym roku akademickim Centrum Badań nad Gospodarką Morską. 

Zapraszamy na rekrutację już w czerwcu!

Więcej informacji.

MEW
fot. Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej, tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG, projekt wizytówki: Alan Stocki