Księga doświadczeń Naukowego Koła Chemików Uniwersytetu Gdańskiego

Płonąca piana, sztuczna krew, słodkie węże faraona, suchy lód… Brzmi jak filmowe efekty specjalne? Otóż nie! To przykłady pochodzące z „Księgi doświadczeń Naukowego Koła Chemików Uniwersytetu Gdańskiego”. O tym, jak kreatywna potrafi być chemia i jak można zachęcić do niej uczniów i studentów, a także jak samemu bezpiecznie przeprowadzać chemiczne doświadczenia piszą Tomasz Swebocki, Agnieszka Manikowska, Elżbieta Adamska i Daria Łada.

Księga składa się z opisu 60 doświadczeń opatrzonych w większości autorskimi zdjęciami i/lub grafikami. Otwarta formuła sprawdza się doskonale jako skrypt — uczniowie i studenci mogą w niej zapisywać spostrzeżenia z przeprowadzonych przez siebie prób chemicznych. Publikacja zawiera również uwagi techniczne dotyczące poszczególnych doświadczeń, które nie tylko wskazują na potencjalne ryzyka podczas eksperymentowania, ale też przedstawiają alternatywne sposoby wykonania niektórych doświadczeń. W Księdze znajduje się ponadto spis odczynników oraz objaśnienia piktogramów GHS, zgodnie z międzynarodową bazą GESTIS.

Wydanie „Księgi doświadczeń…” przypada na czas między 50-leciem UG a 60-leciem Naukowego Koła Chemików UG. Miłośnicy historii znajdą więc tu również skrócony rys historyczny Koła.

Zachęcamy was do obejrzenia spotu przygotowanego przez autorów Księgi, w którym opowiadają, czym wyróżnia się książka, do kogo jest adresowana i… jakie doświadczenie chemiczne wywarło na nich największe wrażenie.

Publikacja sfinansowana ze środków Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji na stronie wydawnictwa.

 

Milena Szabat/Wydawnictwo UG