Wizyta Ambasadorki Republiki Azerbejdżanu Nargiz Gurbanovej

Ambasadorka Azejberdżanu Nargiz Gurbanowa

Ambasadorka Azejberdżanu Nargiz Gurbanowa

Kontakty Polski i Azerbejdżanu, szczególnie w kontekście rozwoju obydwu państw po rozpadzie Związku Radzieckiego, to jeden z tematów poruszanych podczas wizyty Ambasadorka Republiki Azerbejdżanu Nargiz Gurbanowej na Wydziale Nauk Społecznych 28 kwietnia br.

Odległego od Polski terytorialnie i kulturowo, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Bowiem odległości przestają mieć znaczenie w dobie nowoczesnych środków transportu, jak zauważyła Pani Ambasador z Warszawy do Baku kilka razy w tygodniu ma miejsce bezpośredni lot. Również związki kulturowe pomiędzy naszymi państwami wcale nie były rzadkie, o czym świadczyć może przedstawienie Baku w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego. Związki są jednak znacznie szersze, warto wspomnieć choćby badaczy czy poetów osiedlonych na terenach dzisiejszego Azerbejdżanu w czasie zaborów Polski. Bardzo istotny wkład w rozwój stolicy kaukaskiego potentata naftowego mieli polscy architekci, co upamiętniła Poczta Polska wprowadzając do obiegu znaczki pocztowe emisji „Polscy architekci w Azerbejdżanie”.

W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, udział wzięli m.in. Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński prof. UG; polski dyplomata pełniący misję między innymi w Baku Andrzej Jankowski; Dyrektor Instytutu Politologii dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG; Zastępca Dyrektora Instytutu Politologii dr hab. Jakub Potulski, prof. UG; Koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku Marcelina Wilczewska oraz Dyrektor Biura Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Łukasz Bień.

W czasie spotkania dyskutowano o burzliwej historii Azerbejdżanu i znaczeniu tego państwa na arenie stosunków międzynarodowych. Istotna była kwestia wspólnych stosunków Polski i Azerbejdżanu, szczególnie w kontekście rozwoju obydwu państw po rozpadzie Związku Radzieckiego. Ambasadorka Azerbejdżanu podkreślała kwestię tego za jak istotnego partnera uważana jest Polska, o czym świadczy kariera i znaczenie polityczne poprzednich amabasadorów w Polsce. Nargiz Gurbanowa podkreśliła także, jak ważny pozostaje dla niej Gdańsk, między innymi ze względu na silną społeczność tatarską.

Przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego wspomnieli także o profesorze Andrzeju Chodubskim, zmarłym w 2017 nestorze gdańskich politologów, który przez dłuższy czas prowadził badania w Azerbejdżanie publikując na temat tego państwa monografie.

Dyskutowano kwestie współpracy naukowej i kulturalnej. Efektem spotkania, jak podkreślili zebrani, będzie zintensyfikowanie wspólnych działań na niwie naukowej, ale także kulturalnej, bowiem już niedługo na UG mogą odbyć się projekcje filmów wyprodukowanych w środkowoazjatyckim państwie oraz wystawy fotografii czy obrazów artystów z Azerbejdżanu.

Pani Ambasador spotkała się także ze studentami kierunku dyplomacja, którym opowiadała m.in. o państwie które reprezentuje oraz o praktyce dyplomatycznej.

tekst i fot. Łukasz Bień/CASiD