Od lewej: dr Barbara Kijewska, prof. Mark Misfud i dr Krzysztof Szczepaniak
Zajęcia dla studentów oraz wspólny program badawczy między dwoma uczelnianymi ośrodkami zrównoważonego rozwoju – profesor Mark Mifsud z Uniwersytetu Maltańskiego spędził dwa tygodnie na Uniwersytecie Gdańskim w ramach programu Profesorowie Wizytujący UG.
To nie pierwsza wizyta badacza z Malty. Prof. Mark Mifsud odwiedził Uniwersytet Gdański już w listopadzie ubiegłego roku podczas międzynarodowej konferencji „Nauka i edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju”. Tym razem Dyrektor Centrum Edukacji i Badań nad Środowiskiem Uniwersytetu Maltańskiego został zaproszony w dniach 29 maja - 9 czerwca przez Wydział Nauk Społecznych UG dzięki III edycji programu Profesorowie Wizytujący UG. Opiekunem wizyty była Prodziekan ds. Studenckich WNS dr Barbara Kijewska.
Podczas wizyty udało się zrealizować dwa główne cele. Jednym z nich były zajęcia dydaktyczne, które profesor zrealizował ze studentami kierunku dyplomacja. Studenci w ramach warsztatów problemowych uczestniczyli w wykładzie pt. „Humans, Society and the Envorinment”.
- Przedmiot, który prowadziłem, dotyczył zrównoważonego rozwoju w kontekście lokalnego, regionalnego i globalnego środowiska, gruntów, wody i powietrza oraz zdrowia w kategoriach społeczno-ekonomicznych – powiedział profesor Mark Mifsud. - W podejściu systemowym przyjąłem powiązane względy społeczno-ekonomiczne i polityczne z procesami biofizycznymi, aby studenci docenili zawiły charakter zagadnień zrównoważonego rozwoju. Do zilustrowania badanych problemów wykorzystano konkretne studia przypadków. Studenci użyli w praktyce zdobyte umiejętności i wiedzę, poprzez próbę przeprowadzenia audytu zrównoważonego rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
Drugi cel wizyty profesora związany był z badaniami naukowymi. Badacz gościł między innymi w Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas kilkudniowej wizyty udało się sformułować harmonogram i nadrzędne ramy badań, a obecnie powstaje zespół w celu określenia priorytetów badawczych na najbliższe trzy lata.
- W ramach tej współpracy poprowadzimy badania na wysokim poziomie, które można zastosować w kontekście lokalnym - podkreśla profesor Mark Mifsud.
Dzięki kolejnej wizycie profesora Marka Mifsuda CZR UG wzmocnił współpracę z Maltańskim Centrum Edukacji i Badań Środowiskowych (CEER), które ma bogaty program studiów i kursów dedykowanych dla studentów, ale również dla decydentów i obywateli.
W ramach trzeciej edycji „Profesorów wizytujących” Uniwersytet Gdański będzie gościł w sumie dwunastu naukowców z dziewięciu państw. Więcej o programie można przeczytać tutaj.