Współpraca z zewnętrznymi partnerami, wspólny kierunek studiów, przekazanie prezydencji sojuszu - SEA-EU Governing Board

Najważniejsze obrady podczas SEA-EU Governing Week w Uniwersytecie Gdańskim dobiegły końca. Władze nadmorskich uczelni europejskich i reprezentanci jednostek sojuszu spotkały się 29 czerwca w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, aby omówić dotychczasowe działania sojuszu oraz zaplanować przyszłość SEA-EU 2.0. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. nową identyfikację sojuszu, raport z działań Ports and Cities Council oraz podsumowanie projektu EDLab związanego z organizacją wspólnego kierunku studiów. 

prof. Piotr Stepnowski

prof. Piotr Stepnowski

- Zawieranie sojuszy nie jest ani oczywiste, ani proste. Każda z naszych uczelni podpisała na pewno wiele umów o współpracy z wieloma uczelniami. Także Uniwersytet Gdański realizuje takie umowy, bo to cenne inicjatywy, które wiele wnoszą w różne obszary naszej działalności – mówił Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. – Jednak współpraca, którą zawiązaliśmy w sojuszu SEA-EU blisko 4 lata temu, jest niezwykła pod każdym względem – dała nam możliwości działania na wielu płaszczyznach: badań naukowych, kształcenia, rozwoju umiędzynarodowienia, wspólnych warsztatów dla studentów, naukowców i - po raz pierwszy w historii uczelni – także dla pracowników administracyjnych. 

Gośćmi specjalnymi ostatniego posiedzenia SEA-EU Governing Week były przedstawicielki pomorskich samorządów. Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Karolina Lipińska podkreśliła, że Uniwersytet Gdański odgrywa ważną rolę dla regionu w  zakresie kwestii energetycznych i transformacji cyfrowej.

- Mamy świadomość, jak ważny jest rozwój szkolnictwa wyższego, że to gwarancja zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Jestem głęboko przekonana, że realizacja tego nowego projektu przyczyni się do promocji i rozwoju naszych miast, uczelni i sportu – powiedziała Przewodnicząca Rady Miasta Gdańsk Agnieszka Owczarczak.

prof. Fidel Echevarría

prof. Fidel Echevarría

W dalszej części zatwierdzono protokół z kwietniowego spotkania, a następnie Koordynator Generalny SEA-EU prof. Fidel Echevarría z Uniwersytetu w Kadyksie przedstawił dotychczasowe działania sojuszu i opowiedział o okresie od początku drugiego etapu, czyli od lutego br. do teraz. Szczególnie uwagę zwrócił m.in. na nową identyfikację wizualną konsorcjum, zobowiązanie SEA-EU do realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz projekt Obserwatorium Blue Economy.

Laura Howard z Uniwersytetu w Kadyksie opowiedziała o inicjatywie EDLab, w którą zaangażowały się nie tylko uczelnie SEA-EU, ale i inne sojusze Uniwersytetów Europejskich, w tym: Arqus, ENLIGHT i EUTOPIA. Zadaniem czterech konsorcjów jest dalsza praca nad wspólnym kierunkiem studiów, szczególnie nad wprowadzeniem go we Włoszech, Francji, Portugalii i Hiszpanii. 

Przedstawiono także raport na temat postępów w poszczególnych pakietach roboczych ReSEArch-EU. Między lutym a czerwcem br. w ramach projektu uruchomiono SEA-INNOVATE HUB oraz wiele pilotażowych inicjatyw, w tym: Transformation Lab, czy Kiel Market Place. 

Wolfgang Schmidt

Wolfgang Schmidt

Następnie głos zabrali przedstawiciele miast i portów. Koordynator SEA-EU Cities Council Wolfgang Schmidt z Urzędu Miasta Kilonia podsumował spotkanie swojej grupy oraz opowiedział o oczekiwaniach jej członków, czyli m.in. przedstawicieli miast Gdańsk, Kilonia, Kadyks czy Bodø. Raport z funkcjonowania SEA-EU Port Council zaprezentował koordynator rady Luis Núñez z Port Authority Bay of Algecira. 

O naukowcach z tytułem doktora, którzy chcieliby pracować w zewnętrznych firmach, i o tym, co stoi na ich drodze, opowiedziała prof. Catherine Meur-Ferec z Uniwersytetu Zachodniej Bretanii w Breście (UBO). W ramach projektu SEA-EU DOC powstał specjalny raport, w którym zawarto najbardziej pożądane przez pracodawców umiejętności wśród doktorów oraz praktyki młodych naukowców, które zwiększą ich szanse na uzyskanie zatrudnienia.

Zoe Abarnou

Zoe Abarnou

Głos zabrali także członkowie Rady Studentów SEA-EU, którzy przedstawili swoje plany na następne cztery lata współpracy. Zoe Abarnou, studentka z UBO opowiedziała o swoich wrażeniach z European Student Council w Strasburgu.

Swoją perspektywę na działania sojuszu SEA-EU przedstawił dr Maximo Q. Mejia Jr. z World Maritime University, zewnętrznego partnera sojuszu. Dzień obrad Governing Board był także pierwszym dniem naukowca z WMU na stanowisku rektora uczelni. Prof. Fidel Echevarría i prof. Piotr Stepnowski pogratulowali dr. Maximo Q. Mejia Jr. objęcia urzędu i wyrazili nadzieję na kolejne lata udanej współpracy. 

Od lewej: prof. Francisco Piniella i prof. Piotr Stepnowski

Od lewej: prof. Francisco Piniella i prof. Piotr Stepnowski

Obrady Governing Board w Gdańsku zakończyły się podziękowaniami dla obecnego Rektora Uniwersytetu w Kadyksie prof. Francisco Piniella. Prof. Piotr Stepnowski wspominał instensywne lata współpracy z hiszpańskim rektorem nad niesamowitym projektem, jakim jest SEA-EU i wręczył mu pióro nawiązując do zainteresowań przyjaciela. 

Po sześciu miesiącach sprawowania pieczy nad SEA-EU prof. Piotr Stepnowski przekazał oficjalnie prezydencję sojuszu Rektorowi Uniwersytetu we Splicie prof. Dragan Ljutić PhD.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni z tego, że żyjemy w najlepszy miejscach w całej Europie, czyli blisko morza, bo morze jest życiodajne. Już w grudniu zapraszam was wszystkich do Splitu na kolejne obrady Governing Board - powiedział prof. Dragan Ljutić PhD.

prof. Dragan Ljutić PhD

prof. Dragan Ljutić PhD

O zrównoważonym rozwoju - Workshop WP4 ReSEArch-EU

W czasie obrad Governing Board spotkali się także członkowie projektu ReSEArch-EU. - Dzisiaj zbieramy doświadczenia sześciu uczelni należących do projektu ReSEArch-EU o ich działaniach transdyscyplinarnych, czyli takich aktywnościach, w których uczelnie współpracują z interesariuszami, czyli ministerstwami, przedsiębiorstwami itp.  - powiedział Christian Wagner-Ahfls z Uniwersytetu w Kilonii. - Celem naszego spotkania jest wymiana dobrych praktyk, w ramach naszego projektu prowadziliśmy wiele aktywności pilotażowych np. Science Shop, Marketplace, Transformation Lapse. Obecnie zbieramy informacje zwrotne z tych przedsięwzięć i chcemy stworzyć przewodnik po dobrych praktykach. 

Elżbieta Michalak-Witkowska, Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG