Wizyta ukraińskich studentów w Uniwersytecie Gdańskim

Fot. Łukasz Bień

Studenci z Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ilji Miecznikowa przyjechali na Uniwersytet Gdański, by wziąć udział w III Kongresie Młodej Nauki. W ramach Kongresu wygłosili 6 referatów o bardzo zróżnicowanej tematyce, od kwestii ekonomicznych, przez politologię i stosunki międzynarodowe, aż do nauk ścisłych i eksperymentalnych. Goście z Odessy wzięli także udział w wybranych przez siebie panelach oraz sesji posterowej.

Wizyta na Kongresie była także okazją do zwiedzenia Gdańska: dzięki życzliwości prof. Mariusza Czepczyńskiego oraz dr Grażyny Chaberek z Zakładu Gospodarki Przestrzennej goście z Odessy wzięli udział w Gdańsk Cultural Landscape Transformation Tour, w trakcie którego odwiedzili m.in. śródmieście Gdańska czy okolice Muzeum II Wojny Światowej.

Zwiedzili także Europejskie Centrum Solidarności, gdzie poszerzyli swoją wiedzę o przemianach demokratycznych w Polsce i roli, jaką odegrało w nich Trójmiasto. W trakcie zwiedzania oliwskiego kampusu studenci z Odessy dowiedzieli się, jaki wpływ na historię Polski mieli niektórzy z absolwentów i pracowników naszej uczelni.

Po Wydziale Biologii oprowadził ich Przewodniczący Parlamentu Studentów UG Bartosz Chojnacki, a po pozostałych budynkach pracownicy i studenci Uniwersytetu Gdańskiego.

Studenci spotkali się także z Prorektorem ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnoldem Kłonczyńskim, prof. UG, jednym z inicjatorów współpracy z Odessą, dzięki któremu wizyta miała miejsce. Prof. Arnold Kłonczyński opowiedział o dotychczasowych działaniach UG związanych ze współpracą w ramach SEA EU i Uniwersytetem w Odessie i – co ważne – o dalszych planach.

Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego przygotowuje projekt Forum Współpracy Uniwersytetu Gdańskiego i Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ilji Miecznikowa. W ramach projektu pracownicy, studenci i doktoranci z naszej i z odeskiej uczelni będą mogli znaleźć partnerów do wspólnych badań naukowych, jak również do współpracy kulturalnej i organizacyjnej. Pierwsze spotkanie forum planowane jest na wrzesień.

Niektórzy z uczestników Kongresu wezmą także udział w dwóch szkołach letnich realizowanych w czasie wakacji przez Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej na Uniwersytecie Gdańskim.

 

tekst i fot. Łukasz Bień/CASiD