Zapraszamy w ekscytującą podróż po mikroświecie. Z książki prof. Marc-André Selosse’a z paryskiego Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetu Gdańskiego (Wydział Biologii) dowiecie się między innymi, dlaczego krowa wcale nie jest zwierzęciem roślinożernym!
Prof. Marc-André Selosse to jeden z najbardziej uznanych popularyzatorów nauki we Francji. Książka "Nigdy osobno" dotyczy sfery niewidocznej gołym okiem – to niezwykła podróż po świecie mikroorganizmów: bakterii i grzybów, bez których żadna forma życia nie byłaby w stanie przetrwać. Ten mikrokosmos pełen jest ciekawych zjawisk i powiązań, które warto poznać!
Czy wiesz, że:
– Wiele gatunków roślin nie byłoby w stanie wykiełkować, gdyby nie grzyby?
– Krowa wcale nie jest zwierzęciem roślinożernym – żywi się mikroorganizmami, które hoduje wewnątrz swojego żołądka i dokarmia trawą?
– Bez bakterii tworzących brodawki korzeniowe roślin motylkowych wegetarianie nie mieliby czym uzupełniać niedoborów białka?
– Niektóre gatunki traw wpuszczają do swego wnętrza mikroskopijne grzyby, aby za pomocą wytwarzanych przez nie toksyn bronić się przed roślinożercami?
Prof. dr hab. Marc-André Selosse
Studia biologiczne ukończył na Ecole Normale Supérieure, Paris, a stopień doktora uzyskał w Université Paris Sud (Orsay) w 1998 roku; wizytujący profesor Uniwersytetu Paris VI i profesor Uniwersytetu w Montpellier. Od 2012 zatrudniony w Muzeum Historii Naturalniej w Paryżu. W roku 2014 został profesorem wizytującym na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Autor ponad 140 oryginalnych artykułów naukowych i podręczników, głównie z zakresu szeroko rozumianej symbiozy. Jego zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień związanych z mikoryzą, także wśród storczykowatych. Wraz z zespołem bada rolę zróżnicowanych populacji grzybów w układach mikoryzowych. Zajmuje się również fizjologią mikoheterotroficznych, bezzieleniowych roślin. Prezydent Société Botanique de France, redaktor czasopism naukowych i laureat wielu nagród.