European Science Campus - Szkoła Letnia dla studentów Odeskiego Uniwersytetu Narodowego

Szkoła Letnia

Studenci z Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ilji Miecznikowa odwiedzili Uniwersytet Gdański w ramach szkoły letniej. Podczas dwutygodniowego pobytu goście z ukraińskiej uczelni m.in wzięli udział w różnych warsztatach, poznali cechy dobrego lidera oraz odwiedzili Muzeum Emigracji w Gdyni. Szkoła letnia European Science Campus, odbyła się między 19 a 30 lipca dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Narodowej Agencji Wymiany Międzynarodowej. Wydarzenie zrealizowało Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG.

Uczestnicy szkoły rozmawiali z Prorektorem ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr. hab. Arnoldem Kłonczyńskim prof. UG. Podczas spotkania dyskutowano o perspektywach funkcjonowania ukraińskiej nauki i postrzeganiu polskiego systemu przez studentów z Ukrainy, a także o badaniach naukowych prowadzonych przez gości oraz o tym, co najbardziej podoba im się w Gdańsku.

W ramach szkoły letniej studenci z Odessy wzięli również udział w serii warsztatów i szkoleń. O tym, jak wyglądają kwestie przywództwa w organizacji, opowiadała dr hab. Anna Dziadkiewicz z Wydziału Zarządzania UG. Prowadząca warsztaty wymieniła, jakie są cechy dobrego lidera, i wytłumaczyła, czy można je wypracować.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Marceliną Wilczewską, koordynatorką Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku (RODM) oraz Prezesem Fundacji Studenci dla Ukrainy. W ramach inicjatywy studenci poznali szczegóły akcji pomocy Ukrainie prowadzonej przez organizację Studenci dla Ukrainy, a także działalności RODM.

Po Muzeum Emigracji w Gdyni gości oprowadził dr Rafał Raczyński, pracownik Instytutu Politologii UG oraz samego Muzeum.

Szkoła Letnia

W ramach warsztatów z wykorzystania fotografii w pracy naukowej goście z Ukrainy poznali podstawy techniczne robienia zdjęć. Dowiedzieli się, jak dobrać odpowiedni aparat i obiektyw do swoich celów, jak odpowiednio skadrować zdjęcie i jak wykonać je, by było możliwie czytelne. W trakcie warsztatów można było przekonać się, jak fotografia wykorzystywana może być w ramach konkretnych dyscyplin: zarówno społecznych, jak i eksperymentalnych czy ścisłych.

Dzięki warsztatom z zakresu wystąpień konferencyjnych uczestnicy szkoły mogli nauczyć się, jak skonstruować swoją prelekcję, zapanować nad stresem i sprawić, żeby prezentacja była zrozumiała dla słuchaczy.

W ramach szkoły letniej nie zabrakło także miejsca na zwiedzanie Uniwersytetu Gdańskiego. Studentom z Ukrainy szczególnie spodobała się Biblioteka UG z wolnym dostępem do książek oraz nowoczesny kampus.

Tekst Łukasz Bień, fot. Andrzej Nuckowski i Łukasz Bień