„Własnym nurtem”. Reportaż o gdańskich podróżnikach

fot.

Źródło: odrakiewicz.pl

Już w listopadzie premierę będzie miała książka pt. „Własnym nurtem” – historia o podróżniczej drodze wieloletniego pracownika Uniwersytetu Gdańskiego dr. Jarosława Frąckiewicza i jego żony, Celiny Mróz. Reportaż opisuje kilkadziesiąt lat podróżowania, pełnego zachwytu i pasji do odkrywania dalekich zakątków świata.

Dr Frąckiewicz był absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, którą ukończył w roku akademickim 1967/68. W 1969 r. rozpoczął pracę na ówczesnej WSP, a od lipca 1970 r. piastował stanowisko asystenta w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego. Pracował w naszej uczelni nieprzerwanie aż do 2006 roku. Przeszedł na emeryturę jako starszy wykładowca w Zakładzie Teorii Poznania Instytutu Filozofii i Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UG, otrzymawszy ostatniego dnia pracy nagrodę za 45 lat działalności zawodowej.

Małżeństwo gdańskich podróżników przez kilkadziesiąt lat zwiedziło pięć kontynentów. W czasach bez znanego nam dziś Internetu dzielili się swoją pasją przez prezentacje na żywo i publikacje w prasie, a kiedy pojawiła się taka możliwość, przez dwa prowadzone przez nich podróżnicze blogi.

Dzięki umiejętności inspirowania innych swoim podróżowaniem byli czterokrotnie nagradzani na gdyńskich Kolosach – największych w Europie spotkaniach podróżników.

Tragedia na Ukajali
 

W maju 2011 roku po przepłynięciu składanym kajakiem dolnego odcinka rzeki Urubamba w Peru Celina Mróz i Jarosław Frąckiewicz wpłynęli na Ukajali, rzekę źródłową Amazonki. Podczas dwudniowego odpoczynku w miasteczku Atalaya zamieścili na swoim blogu informację o rozpoczęciu kolejnego etapu podróży, spływu rzeką Ukajali, i ślad po nich zaginął.

Ich bliscy zorganizowali akcję poszukiwawczą, która ujawniła, że małżeństwo zostało zastrzelone na rzece przez członków miejscowej społeczności.

Własnym nurtem”

Książka Marcina Odrakiewicza to reportaż o podróżniczej drodze Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza. To również próba przywrócenia trójmiejskim podróżnikom dobrego imienia. Autor rozlicza spekulacje, które pojawiły się w polskich mediach po śmierci gdańskich kajakarzy, oraz ujawnia, że oskarżenie Celiny i Jarosława o nielegalne obozowisko na terenie indiańskiej wioski było fałszywe.

Premiera książki w listopadzie 2023 r.

Premiera książki zaplanowana jest na 11 listopada 2023. Wersję elektroniczną będzie można pobrać bezpłatnie na stronie www.odrakiewicz.pl, wersja papierowa będzie dostępna tylko dla wspierających wydanie – do 15 października można ją zamówić pod adresem wlasnym.nurtem.reportaz@gmail.com w cenie 60 zł + koszt przesyłki. 

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG