Spotkanie wyborcze Kandydata na Rektora - plany i pytania

Fot. Alan Stocki

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Gdańskiego uczestniczyli w czwartek w spotkaniu z kandydatem na Rektora na kadencję 2024-2028 - prof. dr. hab. Piotrem Stepnowskim. Było to ósme spotkanie przedwyborcze Kandydata ze społecznością akademicką uczelni.

 

Spotkanie, zapowiedziane w kalendarzu wyborczym, odbyło się o godz. 11.30 w Auli im. Prof. Janusza Sokołowskiego w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego oraz na teamsach, gdzie zgromadziło się znacznie więcej osób.

Kandydat na Rektora prof. Piotr Stepnowski podziękował uczestnikom spotkania i przedstawił krótko najważniejsze dotychczasowe działania oraz dokonania w mijającej kadencji. Poinformował o programie i planach związanych z kadencją 2024-2028. Rektor wspomniał, że wszystkie te informacje zostały opublikowane na stronie: - Chcieliśmy pokazać w tych dokumentach, w którym miejscu jest dzisiaj Uniwersytet Gdański - powiedział prof. Piotr Stepnowski.

Rektor rozpoczął od informacji o planowanych podwyżkach, które otrzymamy, jeśli zostanie przyjęty budżet państwa. Zgodnie z założeniem rządu mają to być 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli akademickich i 20-procentowe dla administracji.

Następnie prof. Piotr Stepnowski mówił m.in. o działaniach związanych z mobilnością pracowników i studentów. Także tych dotyczących sojuszu SEA-EU i Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita - o wspólnych planach rozwoju (np. o powołaniu Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej czy o federalizacji uczelni gdańskich).  Kandydat podkreślił znaczenie działań społeczności akademickiej UG na rzecz wspólnych przestrzeni, wspominając np. budżet ABO, inicjatywy Centrum Aktywności Studentów i Doktorantów i wiele innych.

Rektor wymieniał programy mające wspierać dydaktykę,  badania i aktywizować naukowców, rozwijać współpracę międzynarodową i zachęcać do korzystania ze ścieżek rozwoju całą społeczność akademicką uczelni, w tym również administrację.

Ważnym punktem w działalności nowoczesnej uczelni jest informatyzacja i to podkreślił Kandydat, informując o wymianie kilkuset zestawów komputerowych na wydziałach i wprowadzaniu mechanizmów informatycznych tam, gdzie to jest możliwe, co nie zawsze jest procesem łatwym na początku, ale koniecznym, bo mającym finalnie usprawnić pracę, obsługę studentów i doktorantów oraz komunikację pomiędzy wszystkimi obszarami w uniwersytecie.

Prof. Piotr Stepnowski, mówiąc o planach, podkreślił również, że jednym z najistotniejszych zadań zbliżającej się kadencji jest skupienie się na zagadnieniach związanych z dydaktyką akademicką: - Wskazuje się, że dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć 50% nazw zawodów, które będą uprawiane za 10 lat, co oznacza, że połowa kwalifikacji i kompetencji, które będą potrzebne za 10 lat, nie jest nam znana. Jak więc projektować dydaktykę akademicką, która ma swoją bezwładność, która jest w określonym cyklu, o której wiadomo, że musi pilnować i zabezpieczać tę fundamentalną rolę uczelni, jaką jest z jednej strony - nauczanie zagadnień podstawowych, a z drugiej - wyzwania technologiczne? Jak choćby mechanizmy wykorzystujące uczenie się przy wsparciu sztucznej inteligencji postrzeganej nie tylko jako zagrożenie działaniami nieetycznymi, ale również jako olbrzymia szansa, żeby te narzędzia rozumnie wykorzystywać na rzecz budowania kompetencji przyszłości.

Prof. Piotr Stepnowski wspomniał też m.in. o zmianach we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym i polityce działania w tym obszarze.

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań Kandydatowi. Zapytano o to, jak zostanie spożytkowana dotacja ministerstwa na remont akademików przyznana niedawno naszej uczelni - Rektor podkreślił, że ta dotacja, jak każda tego typu, jest dla nas bardzo ważna i przydatna i zostanie wykorzystana na bieżące remonty DS-ów, a w niedalekiej przyszłości będziemy się ubiegać o dofinansowanie generalnego remontu i przebudowy akademika nr 9 w Sopocie, który chcemy przywrócić do użytku dla studentów.

Kandydata zapytano także o poprawę jakości obsługi studentów i doktorantów i tu Rektor zaznaczył, że wprowadzanie usprawnień w tym obszarze konsultowane jest m.in. z Centrum Aktywności Studentów i Doktorantów. Pytano o rozwiązania, jakie są przewidywane dla pracowników odchodzących na emeryturę bądź na niej już będących, w odpowiedzi na co Kandydat poinformował m.in. o dostępnym dla emerytowanych pracowników funduszu socjalnym, powołaniu Klubu Profesorskiego i Klubu Absolwentów, które mają spełniać właśnie taką rolę - kontynuacji współpracy i utrzymania więzi pracowników z uczelnią. Padło też pytanie o to, co czeka nas w najbliższej kadencji w ramach sojuszu Uczelni Fahrenheita. Tu prof. Piotr Stepnowski poinformował, że federacja uczelni odpowiada dokładnie na potrzeby regionu, Obszaru Metropolitalnego: -  Otoczenie dostrzega olbrzymi potencjał, jaki tkwi w federacji, i mam nadzieję, że ustawa o Metropolii Obszaru Gdańsk-Gdynia-Sopot będzie procedowana wraz ze zmianami federacyjnymi. Kolejnym krokiem będzie powołanie federacji w oparciu o te decyzje, gwarantujące nam jednak zachowanie naszych autonomii pod każdym względem - podkreślił prof. Piotr Stepnowski. - Dalej określimy mapę działań - kiedy np. będziemy integrować szkoły doktorskie, wspólne studia.

Na zakończenie Kandydat prof. Piotr Stepnowski podziękował za udział w spotkaniu i pytania.

Przed Kandydatem jeszcze 3 spotkania: ze społecznością Wydziału Biologii, Wydziału Historycznego oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Informacje o spotkaniach, planach Kandydata: czytaj tu.

MNG/ZP, fot. AS/ZP