"Dekalog… po Dekalogu” - spotkanie z Maciejem Cuske i ks. Krzysztofem Niedałtowskim

Gośćmi grudniowego spotkania odbywającego się w ramach projektu Cykl: Dekalog,  realizowanego przez Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy i poświęconego cyklowi filmowemu „Dekalog” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, byli duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej ks. Krzysztof Niedałtowski i reżyser Maciej Cuske. To już trzecie spotkanie w tym cyklu, następne odbędzie się w styczniu.

Cykl: Dekalog to długoterminowy projekt skoncentrowany wokół filmowego „Dekalogu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu „Dekalogu” na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiali i będą rozmawiać goście ze świata sztuki i nauki.

Skąd pomysł na powrót do „Dekalogu” po tylu latach?

- Po pierwsze - to bardzo dobre filmy. Po drugie - pomyśleliśmy, że warto je przypomnieć, ponieważ młodzi ludzie ich często nie znają. Po trzecie - nasz pomysł na cykl jest taki, że konfrontujemy ze sobą różne filmy, bo „Dekalog” jest fenomenem nie tylko ze względu na siebie samego, ale również dlatego, że zainspirował cztery inne cykle, więc dobieramy jeszcze filmy, żeby je zestawić. Po czwarte - one dają fantastyczną okazję do pogłębionych rozmów, bo w nich się mnóstwo dzieje - wyjaśnia Dyrektor Centrum Filmowego UG prof. dr hab. Mirosław Przylipiak. - Z jednej strony są fotografią stanu ducha lat 80-tych, z drugiej strony stawiają na takie bardzo ważne, ważkie pytania religijne, egzystencjalne, psychologiczne. Z trzeciej strony - są bardzo ciekawą formą filmową i popisem aktorstwa, popisem sztuki operatorskiej. Kiedy Kieślowski robił „Dekalogi”, to były takie żarty w środowisku, że aktorzy się dzielą na tych, którzy już zagrali u Kieślowskiego, i tych, którzy dopiero zagrają - to była taka nobilitacja. Jest to też po prostu okazja do tego, żeby zaprosić tutaj ciekawych ludzi, ciekawych gości, którzy chętnie przyjeżdżają, bo widzą w tym projekcie coś interesującego.

Gośćmi grudniowego spotkania byli ks. Krzysztof Niedałtowski - ksiądz rzymskokatolicki, teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, rektor kościoła św. Jana, działacz społeczny - oraz Maciej Cuske - polski reżyser, scenarzysta i operator filmowy specjalizujący się w filmach dokumentalnych.

Po seansie „Dekalogu III” (1988) w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Dekalogu… po Dekalogu: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” (2008) w reżyserii Macieja Cuske odbyła się dyskusja moderowana przez prof. dr. hab. Mirosława Przylipiaka. Obie produkcje dotykają tematyki świąt oraz roli religii lub jej braku w życiu człowieka. Publiczność aktywnie uczestniczyła w rozmowie, zadając wiele pytań na temat otwierających się pól interpretacyjnych obu dzieł. Goście i widzowie wspólnie zastanawiali się nad zagadnieniami takimi jak przebaczenie, niemożność świętowania z powodu samotności, wybór między dobrem a złem, a także różnice między religijnością tradycji a religijnością wyboru.

Spotkanie odbyło się 21 grudnia 2023 r. Kolejne jest zaplanowane na 31 stycznia 2024 roku.

Estera Pyszczorska, studentka III roku filologii polskiej (spec. publicystyczno-dziennikarska) na Uniwersytecie Gdańskim