Nowy Plan Strategiczny międzykulturowej integracji migrantów dla województwa pomorskiego powstał w oparciu o zalecenia zawarte w raporcie pt. „Sytuacja migracyjna w województwie pomorskim. Wnioski i rekomendacje w zakresie integracji migrantek i migrantów” przygotowanym przed dr. Rafała Raczyńskiego z Instytutu Politologii UG oraz dr. hab. Michała Nowosielskiego, prof. WSB Merito. Oba dokumenty pomogą ustandaryzować działania regionalnej polityki migracyjnej.
- Dokument prezentuje najważniejsze dane dotyczące obecności migrantek i migrantów w naszym województwie, a także zawiera rekomendacje w zakresie ich integracji w regionalnej społeczności - tłumaczy członek Pomorskiej Rady do spraw regionalnej polityki migracyjnej dr Rafał Raczyński. - Znajdziemy w nim informacje na temat liczby przyznanych w ostatnich latach statusów pobytowych, obecności migrantek i migrantów na pomorskim rynku pracy, liczby uczennic i uczniów z doświadczeniem migracyjnym uczęszczających do pomorskich szkół czy sytuacji uciekinierów wojennych z Ukrainy.
Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął „Plan Strategiczny…” 23 kwietnia 2024 r. Do dokumentu dołączono raport dr. Rafała Raczyńskiego oraz prof. WSB Merito Michała Nowosielskiego.
- Warto zauważyć, że dokument stanowi pierwsze opracowanie, które zawiera tak szeroki zakres danych dotyczących migrantek i migrantów w województwie pomorskim. Dzięki ich analizie możliwe stało się nie tylko uchwycenie pewnych trendów migracyjnych, które są widoczne na Pomorzu, ale i opracowanie najważniejszych rekomendacji dla systemowego podejścia do procesu integracji migrantek i migrantów w naszym regionie - kontynuuje dr Rafał Raczyński. - Co bardzo istotne, wnioski i rekomendacje wynikające z naszej diagnozy zostały uwzględnione w Planie Strategicznym międzykulturowej integracji migrantów dla województwa pomorskiego.
Głównym celem regionalnych działań integracyjnych jest osiągnięcie sprawnego i przejrzystego systemu międzykulturowej integracji osób z doświadczeniem migracji przebywających na terenie województwa pomorskiego, opartego na zasadach równości, różnorodności i pozytywnej interakcji.