Eugeniusz Kwiatkowski
Mija 50 lat od uroczystości nadania pierwszego tytułu doktora honoris causa na Uniwersytecie Gdańskim. Wyróżnieniem tym uhonorowano Eugeniusza Kwiatkowskiego - za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii. Uroczystość odbyła się 19 sierpnia 1974 r.
Eugeniusz Kwiatkowski urodził się w 1888 r. w Krakowie. Był wybitnym politykiem II Rzeczpospolitej, budowniczym wolnej Polski, realizującym programy inwestycyjne w obszarze przemysłu i gospodarki morskiej. Był też autorem koncepcji rozwoju Polski po 1945 roku jako kraju liberalnej demokracji, a jego myśl demokratyczna stała się podstawą dla budowy różnego rodzaju formacji i inicjatyw społecznych.
Studiował we Lwowie (gdzie po raz pierwszy zetknął się z polityką) i w Monachium. W 1912 r. uzyskał dyplom inżyniera chemii. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów, aby w 1919 r. zostać kierownikiem wydziału sekcji chemicznej głównego zaopatrzenia armii w Warszawie. W latach 1920-1921 pracował w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, a także jako wykładowca na Politechnice Warszawskiej. Jako minister przemysłu i handlu kładł duży nacisk na rozwój gospodarki morskiej. Zwiększał nakłady na budowę portu w Gdyni (to przedsięwzięcie stało się największą inwestycją tamtych czasów) i dał podwaliny pod utworzenie Żeglugi Polskiej.
W 1935 r. został ministrem skarbu oraz wicepremierem odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze. Przyczynił się do wzmocnienia przemysłu w Polsce, m. in. dzięki inwestycjom w Centralnym Okręgu Przemysłowym, w Mielcu, Starachowicach i Lublinie. Po wybuchu II wojny światowej opuścił Warszawę jako jeden z ostatnich członków rządu. W latach 1939-1945 był internowany w Rumunii. Do Polski wrócił po zaproszeniu prezydenta Bieruta. W latach 1945-1948 był Delegatem Rządu do Spraw Wybrzeża, a celem jego działalności było ożywienie gospodarcze i zasiedlenie regionu. W tym projekcie powierzył wielką rolę uczelniom powstającym w Trójmieście i Szczecinie. W latach 1945-48 odbudował gmach Wyższej Szkoły Handlu Morskiego, co dało możliwość praktycznego funkcjonowania tej uczelni, był orędownikiem jej powstania oraz jednym z pierwszych profesorów, który wniósł znaczący wkład w tworzenie i rozwój dyscyplin naukowych stanowiących rdzeń działalności badawczej Wydziału Ekonomiki Transportu Morskiego.
Eugeniusz Kwiatkowski wspierał ideę budowy silnego państwa z godną pozycją w Europie, a jego głównym założeniem była niezależność polityczna od Rosji i Niemiec oraz rozwój na osi północ-południe, niezależnie od relacji z sąsiadami wschodnimi i zachodnimi.
Ostatnie 25 lat życia - wobec zakazu pobytu na Wybrzeżu, w Warszawie i Poznaniu - spędził w Krakowie. W 1974 r., niedługo przed śmiercią, otrzymał tytuł doktora honoris causa nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii.
Tylko naród wewnętrznie solidarny i zjednoczony jest zdolny do walki i zwycięstwa; nie zwycięża nigdy naród rozdarty przez wewnętrzne nienawiści (E. Kwiatkowski, „Dysproporcje”, Kraków 1931).
Katedra imienna im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na Uniwersytecie Gdańskim
W 2021 Roku Senat Uniwersytetu Gdańskiego oraz Konwent Godności Honorowych zaaprobowały decyzję o utworzeniu katedr imiennych, których patronami byliby doktorzy honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, osobistości nauki, kultury i życia społecznego, które odcisnęli trwały ślad w historii Uczelni. Patronem katedry w dziedzinie nauk społecznych został Eugeniusz Kwiatkowski.
Katedrę imienną może objąć wybitny uczony wywodzący się z Uniwersytetu Gdańskiego lub spoza uczelni tylko raz na okres jednego roku akademickiego. Kandydatów do objęcia katedry imiennej zgłaszają rady wydziałów, w których reprezentowana jest dana dziedzina nauki. Zgłoszenia są oceniane przez trzyosobową komisję dziedzinową powołaną przez Rektora, w skład której wchodzą wybitni naukowcy reprezentujący daną dziedzinę nauki.
Do tej pory katedrę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na Uniwersytecie Gdańskim obejmowali prof. Leszek Balcerowicz oraz prof. Hanna Suchocka.