Siedem uczelni podpisało list intencyjny w sprawie powołania Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii

7 rektorów i Dziakan MWB

­- W Gdańsku dzieją się rzeczy zawsze przełomowe - powiedział Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski w odniesieniu do inicjatywy siedmiu wiodących ośrodków biotechnologicznych w Polsce. W poniedziałek 23 września br. na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed został podpisany list intencyjny dotyczący współpracy w ramach ponadregionalnej Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii.

- Biotechnologia w Gdańsku to dyscyplina na wskroś wyjątkowa: zrodziła się z potrzeby realizacji naszych pasji naukowych w całym środowisku akademickim, nie tylko na Uniwersytecie Gdańskim, ale również na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym - powiedział Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. ­- Bardzo się cieszę, że to właśnie tu, na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed, możemy dzisiaj podpisać to historyczne porozumienie.

Prof. Piotr Stepnowski zwrócił uwagę, że polska biotechnologia zaczęła być rozpoznawana jako silna, ważna dyscyplina naukowa, a w inicjatywie zmierzającej do powołania ponadregionalnej Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii uczestniczą wiodące jednostki biotechnologiczne w Polsce. - To jest dowód na to, że my, naukowcy i naukowczynie w Polsce, potrafimy się konsolidować wokół ważnych spraw - i wokół tych ważnych spraw mówić jednym głosem - stwierdził Rektor.

Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, dr hab. Ewelina Król, prof. UG, przypomniała, że pomysł na zorganizowanie krajowej sieci biotechnologii narodził się spontanicznie. - Pomyśleliśmy, że razem możemy więcej. Zdajemy sobie sprawę, że biotechnologia jako dyscyplina funkcjonuje od niedawna, ale jest źródłem przełomowych innowacji i wpływa na rozwój gospodarczy naszego kraju. Wszystkie jednostki, które poprzez podpisanie listu intencyjnego wyrażają wolę przystąpienia do Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii, są znane nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Utworzenie Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii może zaś pozwolić na wiele wspólnych działań: od realizacji projektów badawczych po kształcenie kadry naukowej (która później będzie pracowała w sektorze biotechnologicznym). - Chcemy jednoczyć się na zasadach komplementarności, a nie konkurencyjności - podkreśliła Dziekan MWB prof. Ewelina Król. Na zakończenie zaś dodała, że sieć jest otwarta również na nowe jednostki naukowe.

Celem ponadregionalnej Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii - zgodnie z treścią podpisanego listu intencyjnego - jest „aktywne wspieranie rozwoju biotechnologii poprzez podnoszenie prestiżu jednostek naukowych, nowoczesne kształcenie kadr oraz realizację badań naukowych we wspólnym otoczeniu na zasadach komplementarności, kształtowania polityki naukowej z uwzględnieniem potencjału i specjalizacji w zakresie już uprawianej nauki zarówno jednostek zrzeszonych jak i nowo wstępujących do przedmiotowej Sieci”. Założone cele (związane z niekwestionowanym wzrostem znaczenia biotechnologii w różnych obszarach gospodarki) mają być zrealizowane przy wykorzystaniu już istniejącego potencjału uczelni oraz doświadczeń innych krajów.

Sygnatariuszami dokumentu są:

1. Uniwersytet Gdański, reprezentowany przez Rektora, prof. dra hab. Piotra Stepnowskiego

2. Gdański Uniwersytet Medyczny, reprezentowany przez Rektora, prof. dra hab. Michała Markuszewskiego

3. Uniwersytet Rzeszowski, reprezentowany przez Rektora, prof. dra hab. n. med. Adama Reicha

4. Uniwersytet Wrocławski, reprezentowany przez Rektora, prof. dra hab. Roberta Olkiewicza

5. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, reprezentowany przez Rektora, prof. dra hab. dr h.c. Krzysztofa Kubiaka

6. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, reprezentowany przez Rektora, prof. dra hab. Krzysztofa Szoszkiewicza

7. Politechnika Warszawska, reprezentowana przez Rektora, prof. dra hab. inż. Krzysztofa Zarembę.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP