Czy da się stworzyć bezpieczny ogień? Jak zbudować zbroję do walki z guzem? Czym są gwoździe śródszpikowe i co przypominają mobilne roboty podwodne? Na Pomorskiej Nocy Naukowców odpowiemy na wszystkie te pytania i wiele innych - już 27 września br.
Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej, Centrum Nauki Experyment i Hevelianum - do którejkolwiek z tych instytucji naukowych nie przyjdziecie, znajdziecie tam fascynujące wykłady, pokazy i warsztaty prowadzone przez badaczy z pasją. Zapraszamy w godzinach 16:00-24:00.
Pomorska Noc Naukowców to okazja do spotkania z naukowcami oraz szansa na odkrycie niesamowitego świata nauki w mniej poważnym wydaniu. Uczestnicy PNN będą mieli do wyboru atrakcje związane z naukami ścisłymi, medycznymi i biologicznymi, jak również z psychologią czy humanistyką. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 7 tysięcy osób!
PNN rozpocznie się o godz. 16:00 w Centrum Sportu GUMed. Uczestnikami i honorowymi gośćmi inauguracji będą przedstawiciele partnerów i zaproszone władze samorządowe. Wykład inauguracyjny „Rak piersi w sieci sztucznej inteligencji” wygłosi dr Maciej Bobowicz z Zakładu Radiologii GUMed. Tuż po nim scenę przejmie Hevelianum. - Zobaczymy niewidzialne, poskromimy płomienie oraz ekstremalne zimno, a także przeprowadzimy wystrzałowe reakcje chemiczne - zachęcają organizatorzy wydarzenia. Po zabawie z elektrycznością będzie można obejrzeć fascynujący pokaz Nanoceluloza: Bakterie w służbie przyszłości oraz przekonać się, jak te mikroskopijne organizmy zrewolucjonizują naszą przyszłość. Po pokazach rozpoczną się debaty o nowotworach, a jednym z moderatorów będzie prof. Jacek Jassem.
U partnerów Pomorska Noc Naukowców rozpocznie się około 18:00.
Serdecznie zapraszamy!
Szczegóły dotyczące wydarzenia i zapisów dostępne są na stronie Pomorskiej Nocy Naukowców.
Noc Naukowców to impreza popularnonaukowa odbywająca się co roku w krajach Unii Europejskiej w ostatni piątek września. Pierwsza Pomorska Noc Naukowców odbyła się na terenie Trójmiasta 29 września 2023 r. i uczestniczyło w niej blisko 7 tys. osób. Wydarzenie w województwie pomorskim koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny, a jego partnerami są pomorskie uczelnie wyższe - Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Akademia Marynarki Wojennej, instytut naukowy - Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, a także dwa ośrodki popularyzacji nauki - Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum.
Pomorska Noc Naukowców (projekt pod nazwą Pomeranian Researchers Night: European Challenges And Missions Closer To The Citizens - akronim NightMission) zyskała uznanie Komisji Europejskiej i otrzymała dofinansowanie z programu Horyzont Europa dla kolejnych edycji wydarzenia, zaplanowanych na lata 2024 i 2025. Pomorska Noc Naukowców w latach 2024 i 2025 dotyczyć będzie wyzwań czekających Europę przed 2030 r. Odpowiedzi, jakich dostarczą na nie prowadzone prace badawcze, będą podstawową tematyką organizowanych spotkań i stoisk naukowych. Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego skupią się na tematyce walki z nowotworami przez pryzmat badań naukowych, profilaktyki i leczenia.