29. Finał WOŚP – gramy dalej

wośp voucher

Jeszcze do 3 lutego trwają aukcje Uniwersytetu Gdańskiego, a wśród nich m. in. wizyta w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i udział w karmieniu fok, rejs statkiem naukowo-badawczym „Oceanograf”, gadżety z autografem Piotra Sierzputowskiego, rzeźba „Świątek” autorstwa rektora, książki Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego i wiosło Skagit FG Werner.

Choć 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest już za nami, nadal można wziąć udział w przygotowanych przez Uniwersytet Gdański aukcjach. Licytacje rozpoczęły się 23 stycznia i potrwają do 3 lutego do godziny 12:00.

- Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w aukcjach przygotowanych przez Uniwersytet Gdański z okazji 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jestem przekonany, że pracownicy i sympatycy naszej Uczelni wykażą się wielkim sercem i ogromną chęcią pomagania, dzięki czemu uda się zebrać pokaźną sumę, którą przekażemy na konto WOŚP – mówi Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski.

Miłośnicy zwierząt mogą wziąć udział w licytacji wizyty w Stacji Morskiej w Helu, gdzie pod okiem doświadczonej załogi będzie można zwiedzić Stację i zapoznać się z pracą naukowców. Niecodzienną atrakcją będzie możliwość udziału w karmieniu i treningu medycznym stada hodowlanego fok szarych u boku jednego z trenerów. Stacja Morska jest wyjątkowym i rozbudowanym kompleksem, w którym realizowane są między innymi projekty czynnej ochrony morskiej przyrody, ale to właśnie fokarium jest częścią kompleksu, która, zwłaszcza w okresie letnim, cieszy się największym zainteresowaniem. Osoba, która wylicytuje wizytę w Stacji Morskiej będzie miała niepowtarzalną okazję, by miejsce na co dzień oblegane przez turystów, zwiedzić bez obecności tłumów. Przede wszystkim będzie to również niezwykła możliwość przyjrzenia się z bliska pracy z tymi wyjątkowymi zwierzętami pod kątem naukowym. Należy pamiętać, że w wizycie w fokarium i karmieniu fok mogą wziąć udział tylko osoby dorosłe.

Link do licytacji

Osoby, które lubią obcować z naturą przy lekkiej dawce adrenaliny zapraszamy na rejs nowoczesnym statkiem naukowo badawczym Oceanograf. To znakomita okazja dla każdego, kto chce zostać wilkiem morskim i przyjrzeć się pracy na morzu naukowców z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Osoba, która wylicytuje ten wyjątkowy rejs weźmie udział w tzw. poborze materiału badawczego pod nadzorem załogi statku. Statek Oceanograf na co dzień przeznaczony jest do prowadzenia badań batymetrycznych, biologicznych, chemicznych, fizycznych, geologicznych, magnetyczno-sejsmoakustycznych środowiska Morza Bałtyckiego. Statek jest również miejscem gdzie odbywają się zajęcia dydaktyczne, a studenci Oceanografii nabywają badawczej praktyki. Oceanograf jest również przystosowany do połowu ryb i planktonu. Należy pamiętać, że w rejsie badawczym może wziąć udział wyłącznie osoba pełnoletnia.

Zobacz film o Oceanografie

Link do licytacji

Fani sportu również znajdą na naszych aukcjach coś dla siebie. Studenckie Radio MORS przekazało na licytację koszulkę i kubek termiczny Uniwersytetu Gdańskiego z podpisem Piotra Sierzputowskiego, trenera Igi Świątek, która pod jego opieką wygrała jako pierwsza polska tenisistka turniej wielkoszlemowy - French Open. Piotr Sierzputowski otrzymał za swój wkład w jej rozwój przyznawaną przez organizację WTA nagrodę dla najlepszego trenera roku 2020. Pochodzi z Trójmiasta i studiował ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim. Wywiad z Piotrem Sierzputowskim przeprowadził w listopadzie zeszłego roku dziennikarz Radia MORS Stanisław Pawłowski. Wywiadu można posłuchać tutaj.

Link do licytacji

Licytowana będzie też rzeźba „Świątek” autorstwa Rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. Piotr Stepnowski, rektor UG jest chemikiem, wybitnym badaczem, światowym pionierem badań w zakresie wykrywania i oceny narażenia środowiskowego nietypowych zanieczyszczeń chemicznych, takich jak pozostałości leków czy tzw. cieczy jonowych. W wolnych chwilach oddaje się swojej pasji – rzeźbiarstwu. – To mnie niebywale odpręża i jest jakąś formą medytacji, pozwalającej oderwać myśli od bieżących spraw – przyznaje prof. Stepnowski. Na aukcję przeznacza wykonaną przez siebie rzeźbę „Świątek”.

Link do licytacji

Zarząd Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego przekazał na aukcję książki Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. Te niesamowicie ciekawe publikacje to Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach autorstwa Jarosława Abramow – Nwerly (książka w języku polskim i angielskim), Kapryśna gwiazda Rudolfa Weigla autorstwa Ryszarda Wójcika oraz Anna J. Podhajska (1938 – 2010) Pierwsza dama polskiej biotechnologii opracowana przez prof. Wiesława Makarewicza i prof. Ewę Łojkowską.

Link do licytacji

Licytować można również wiosło Skagit FG Werner, dzięki któremu student UG, Jacek Pałubicki, pokonał pomiędzy 13 lipca a 12 września 2020 roku rekordową pętlę kajakową po Polsce. Podróż obejmowała Brdę, Kanał Bydgoski, Noteć, Wartę (pod prąd), Czarną Przemszę, Przemszę, Sołę i Wisłę, a jej długość wyniosłą 2044 km. Wiosło opatrzone jest autografem Jacka Pałubickiego.

Link do licytacji

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG