Na zaproszenie senatora Stanisława Gawłowskiego, przewodniczącego Komisji Klimatu i Środowiska, dr hab. Dagmara Strumińska-Parulska, prof. UG, kierowniczka Pracowni Toksykologii i Ochrony Radiologicznej Wydziału Chemii UG, wzięła udział w konferencji „Atom, klimat, bezpieczeństwo energetyczne”, zorganizowanej 18 października 2024 r. w Senacie RP.
Konferencja dotyczyła przyszłości energetyki w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli energetyki jądrowej. Eksperci dyskutowali o konieczności transformacji energetycznej oraz o tym, jak atom może się przyczynić do zapewnienia Polsce stabilnych i czystych źródeł energii.
- Wobec stojących przed nami wyzwań nie mamy innej drogi. Wkrótce po rozpoczęciu budowy elektrowni jądrowej w gminie Choczewo muszą wystartować nowe projekty i należy poszukiwać kolejnych lokalizacji - mówił senator Stanisław Gawłowski. Jak zaznaczył, do podjęcia tego tematu zmuszają nas zachodzące zmiany klimatyczne (które wymuszają jak najszybsze odchodzenie od paliw kopalnych), a przede wszystkim konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i obniżenia cen energii w naszym kraju, które należą do najwyższych w Europie.
Konferencja „Atom, klimat, bezpieczeństwo energetyczne” składała się z dwóch paneli. W pierwszym panelu wystąpili: dr Carl Bergloef (Narodowy Koordynator d/s Energetyki Jądrowej Szwecji), dr hab. inż. Elżbieta Fornalik-Wajs, prof. AGH z Akademii Górniczo-Hutniczej, dr inż. Andrzej Mikulski (senior polskiej energetyki jądrowej) oraz prof. Wacław Gudowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i KTH-Królewskiej Politechniki Sztokholm (doradca OSGE). Dr hab. Dagmara Strumińska-Parulska, prof. UG wzięła udział w drugiej części konferencji - „Atom - niezbędny dla transformacji i dekarbonizacji polskiego sytemu energetycznego”. W panelu głos zabrali również: prof. dr hab. inż. Adam Kisiel z Politechniki Warszawskiej, dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. PŚ z Politechniki Śląskiej oraz prof. dr hab. inż. Janusz Wojtkowiak z Politechniki Poznańskiej.
Podczas konferencji senator Stanisław Gawłowski postawił pytanie, czy i dlaczego OZE (Odnawialne Źródła Energii) potrzebują „wsparcia” energetyki jądrowej lub odwrotnie - czy transformacja energetyczna potrzebuje wsparcia OZE?
- Typowe źródła OZE niestety nie wystarczają. Energetyka jądrowa sensu stricto nie potrzebuje OZE. Jednakże, jeśli chcemy pozyskiwać energię w procesie, w którym ilość odpadów będzie jak najmniejsza, OZE jest niezbędne - tłumaczyła profesor Dagmara Strumińska-Parulska z Uniwersytetu Gdańskiego. - Mając na celu niskoemisyjność pozyskiwanej energii, powinniśmy patrzeć przede wszystkim na niezależność państwa i zróżnicowanie źródeł energii. Niezależność daje nam atom. Zróżnicowanie oraz najmniejszy wpływ na środowisko to przede wszystkim OZE, przy czym atom powinien stanowić główne źródło pozyskiwania energii.
Według badaczki, wygaszenie pomysłu budowy elektrowni jądrowych w przeszłości spowodowało, że mamy lukę kadrową wielkości jednego pokolenia.
- Energetyka jądrowa to nie tylko promieniowanie jonizujące. Zagadnienie budowy i funkcjonowania elektrowni jądrowej to szereg innych zależności, które musimy rozwiązać. Jest to kwestia budowy szkół, szpitali, przychodni, dróg, trakcji kolejowych. Natomiast z energetyką jądrową wciąż kojarzone jest przede wszystkim promieniowanie jonizujące - argumentowała prof. Dagmara Strumińska-Parulska. Naukowczyni zwróciła również uwagę, że na Uniwersytecie Gdańskim od dziesięciu lat funkcjonuje kierunek Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna. - Wciąż jest bardzo wysokie zapotrzebowanie na ekspertów z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym, którzy mogliby kształcić w zakresie energetyki jądrowej. Problemem jest to, że mówimy głównie o szkolnictwie średnim i wyższym. Natomiast już młodsze dzieci powinny żyć z myślą, że energetyka jądrowa po prostu jest - nie jest niczym nowym ani strasznym, jest to znane i powszechne źródło pozyskiwania energii.
Więcej informacji na temat konferencji: Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Debata ekspercka „Atom, klimat, bezpieczeństwo energetyczne”
Zapis wideo konferencji: Konferencja „Atom, klimat, bezpieczeństwo energetyczne”