Dzień Nauki Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim

Zdjęcie poglądowe

- Święto Nauki na Uniwersytecie w pewnym sensie odbywa się codziennie. Nauka jest istotą naszego istnienia jako instytucji i jako naukowców, którzy na co dzień rozwikłują sens i istotę zjawisk, zachowań, procesów otaczającego nas świata – mówi prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG. 19 lutego  po raz drugi obchodzimy nowe święto państwowe - Dzień Nauki Polskiej. - Życzę nam wszystkim, aby spełniały się nasze naukowe marzenia, a efekty naszych badań były rozpoznawalne w kraju i na świecie – dodaje prof. dr hab. Wiesław Laskowski, Prorektor ds. Badań Naukowych UG.

19 lutego ustanowiono  dniem święta  w uznaniu dokonań polskich naukowców, ich dążeń do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom oraz w docenieniu roli nauki w tworzeniu cywilizacji.

Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika, doceniając jego wybitne zasługi na polu astronomii. Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Wyjątkową rolą jest dydaktyczna misja szkół wyższych - począwszy od ufundowanej w 1364 r. Akademii Krakowskiej. Dzisiejsze święto stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.

W Dniu Nauki Polskiej Prorektor prof. dr hab. Wiesław Laskowski, zwraca uwagę na wkład wszystkich badaczy skupionych w polskich instytucjach naukowych do światowej nauki, a także o badaczach polskiego pochodzenia pracujących w zagranicznych ośrodkach akademickich. - Powinno zależeć nam na tym, by „polska nauka” była częścią tej światowej. Czerpała z niej,  ale także przyczyniała się do jej rozwoju. Prorektor bardzo docenia wkład i zaangażowanie kadry uczelni. - Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Uniwersytetu Gdańskiego, naukowcom, i tym, dzięki którym naukowcy mogą realizować swoje pasje, za nieprzerywanie pracy podczas pandemii i sukcesy naukowe odzwierciedlone licznymi publikacjami – podsumowuje.

Zdaniem Rektora prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego, takie święta zwracają uwagę na miejsce nauki w świecie, społeczną obecność i rolę naukowców, a także na ich problemy oraz sukcesy. - A skoro o sukcesach mowa - cieszy mnie, że jedną z osób, która w filmie nagrywanym z okazji Dnia Nauki przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej jest dr Karolina Pierzynowska z naszej uczelni – podkreśla

Przypomnijmy, że w ramach cyklu krótkich prezentacji on-line pt. Młoda Polska Nauka, przygotowanego przez Hevelianum, będzie można poznać pasje, naukowe cele oraz osiągnięcia młodej kadry naukowej. W nim właśnie weźmie udział dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii UG, która opracowuje na modelach komórkowych i zwierzęcych nowe podejście terapeutyczne w chorobach genetycznych i neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej: Zrewolucjonizowała podejście do chorób neurodegeneracyjnych - dr Karolina Pierzynowska, młoda badaczka z pasją

Wydarzenie należy do projektu SPINaj naukę, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka, którego częścią jest Hevelianum. Stanowi także element obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, a dofinansowany jest z Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki MEN.

Wydarzenie jest dostępne na stronie

Ewa Cichocka/Zespół Prasowy UG