W piątek, 5 marca br., w ramach „Tygodnia Kobiet na UG”, odbędzie się Debata Kobiet. Rozmowa online będzie koncentrowała się wokół zagadnień społecznych, w szczególności funkcjonowania kobiet w społeczeństwie. Pojawi się temat edukacji seksualnej, równouprawnienia czy ubóstwa menstruacyjnego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka na rzecz Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Patronat nad akcją objął JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski.
Wspólne świętowanie Dnia Kobiet w formule online podczas Debaty Kobiet – to propozycja dla wszystkich, zarówno kobiet i mężczyzn, którzy chcieliby podyskutować o funkcjonowaniu kobiet w społeczeństwie. Debatę poprowadzą Monika Chabior, wiceprezydentka Gdańska, Marta Typa, psycholożka Fundacji Centrum Praw Kobiet, Paulina Wronecka z Pracowni Marzeń i zakręcona Cafe oraz Barbara Grobelna z Be Good Academy.
Pomysłodawczynią wydarzenia jest Beata Chmiel, doktorantka z Uniwersytetu Gdańskiego.
- Na pomysł zorganizowania Dnia Kobiet wpadłam przypadkowo po zobaczeniu posta na Facebook’u Centrum Praw Kobiet z prośbą o wsparcie finansowe. Pomyślałam – dlaczego by nie zrobić zbiórki na Uniwersytecie? W końcu zbliża się Dzień Kobiet. Zamiast tradycyjnego kwiatka, można zrobić coś pożytecznego dla Kobiet, a przy tym w sposób odpowiedzialny społecznie celebrować ten dzień - mówi Beata Chmiel z Wydziału Ekonomicznego UG. - Rozmowa będzie koncentrowała się wokół zagadnień społecznych, w szczególności funkcjonowania Kobiet w społeczeństwie. Pojawi się edukacja seksualna, równouprawnienie czy ubóstwo menstruacyjne. To będzie wyzwanie dla panelistek, bo to bardzo szeroki zakres merytoryczny.
Akcji, w dniach od 1 - 8 marca, towarzyszyć będzie zbiórka na rzecz Centrum Praw Kobiet w Gdańsku, którą objął patronatem JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Odbędzie się ona w formie online na portalu zrzutka.pl. Pieniądze w całości zostaną przekazane na działalność CPK w Gdańsku.
- Centrum Praw Kobiet robi naprawdę dużo dobrego dla kobiet dotkniętych przemocą, ale te działania wymagają nakładów finansowych. Zwłaszcza w pandemii, kiedy zamknięcie w domach spowodowało wzrost przemocy domowej, czyli też więcej pracy dla CPK – dodaje Beata Chmiel.
Debata odbędzie się w piątek, 5 marca, o godzinie 18:00. Planowany czas to 2 godziny. Do udziału wystarczy link wydarzenia, który jest ogólnodostępny.