
Fot. Paweł Mazurek/MS
Powołano Radę Główną do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym VII kadencji. Wśród nowych członków Rady znaleźli się pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego: dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji, oraz dr Łukasz Wirkus z Wydziału Nauk Społecznych. Uroczyste wręczenie aktów powołania oraz inauguracyjne posiedzenie Rady Głównej odbyło się 30 maja w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie.
- Bardzo się cieszę, że spotykamy się w tym gronie. Jest ono oczywiście nieprzypadkowe. To dla mnie bardzo poruszający moment. Po półtora roku pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości ponownie powołujemy Radę Główną. Jej zadaniem będzie pełnienie roli kierunkowskazu, organu opiniodawczego, recenzenta, krytyka oraz koordynatora działań Ministra Sprawiedliwości i wszystkich zaangażowanych w wykonywanie kary pozbawienia wolności w szerokim ujęciu - mówiła przed uroczystym wręczeniem powołań Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart, przewodnicząca Rady.
Rada Główna do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przyczynia się do budowania bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego społeczeństwa, w którym osoby skazane mają realną szansę na powrót do normalnego życia. To kluczowy organ opiniodawczo-doradczy działający przy Ministrze Sprawiedliwości. Jej głównym celem jest koordynowanie działań państwowych i społecznych w zakresie zapobiegania przestępczości, wykonywania orzeczeń oraz pomocy w readaptacji społecznej skazanych i ich rodzin.
Inicjatywy na rzecz dzieci i młodzieży
- Powołanie mnie do tego gremium przez Prezesa Rady Ministrów pozwoli mi na kontynuowanie rozpoczętych działań oraz kreowanie kolejnych inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym, by tym samym chronić je przed wejściem w konflikt z prawem - mówi dr Łukasz Wirkus z Instytutu Pedagogiki UG.
Adiunkt w Zakładzie Patologii Społecznej i Resocjalizacji wskazuje, że „misją Instytutu Pedagogiki i Wydziału Nauk Społecznych jest również organizowanie i promowanie działań na rzecz dobra dzieci oraz ochrony małoletnich przed krzywdzeniem”. - Jako środowisko pedagogów, psychologów i kryminologów dostrzegamy problemy młodych ludzi oraz oferujemy model kształcenia akademickiego, który wychodzi im naprzeciw nie tylko poprzez proces edukacji. Wspieramy również różnorodne inicjatywy, realizujemy badania naukowe i przedsięwzięcia na rzecz środowiska lokalnego oraz inspirujemy osoby i instytucje, które zechcą z naszych doświadczeń korzystać, także w perspektywie międzynarodowej - informuje naukowiec.
Dr Łukasz Wirkus na posiedzeniu inauguracyjnym zarekomendował Radzie pomysł organizacji I Ogólnopolskiego Forum Ośrodków Kuratorskich na Uniwersytecie Gdańskim. W Polsce jest ok. 170 takich ośrodków, które prowadzą działalność wychowawczą, resocjalizacyjną i terapeutyczną nieletnich. Stanowią one alternatywę dla zamkniętych instytucji.
- W Polsce jest to otwarta placówka resocjalizacyjna, która funkcjonuje przy sądzie rejonowym i często jest tworzona bezpośrednio w środowiskach lokalnych. Wymiar sprawiedliwości wspiera uruchamianie kolejnych ośrodków kuratorskich, które oferują bezpieczne schronienie dla dzieci i młodzieży. Tego typu działania mogą ochronić wielu młodych ludzi przed potencjalną karierą przestępczą i pobytem w zakładzie karnym - wyjaśnia dr Łukasz Wirkus. - To są zadania, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę i mam nadzieję na ich realizację we współpracy z naszym Uniwersytetem.
Informacja na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości