Woda tematem przewodnim tegorocznego Dnia Zrównoważonego Rozwoju w UG

zdjęcie poglądowe

Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Zrównoważonego Rozwoju w UG: „Kropla H2O = życie na Planecie” naukowcy zaprezentują na ten temat wykłady, a studenci i koła naukowe przeprowadzą warsztaty dla młodzieży i uczniów. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Katarzyna Bosacka, polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka programów o tematyce zdrowotnej i kulinarnej.

15 października 2021 r. na Uniwersytecie Gdańskim, już po raz trzeci, odbędzie się Dzień Zrównoważonego Rozwoju. Założeniem wydarzenia jest promowanie oraz wspieranie idei i realizacji celów zrównoważonego rozwoju przez inicjowanie projektów promujących stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich dziedzinach życia społecznego i działalności gospodarczej.

Głównym tematem spotkania będzie woda i jej znaczenie dla życia na Planecie.

- Inicjatywa ma zasięg ogólnoeuropejski. Jej celem jest włączenie Uniwersytetu Gdańskiego do europejskiej sieci działań na rzecz promowania zrównoważonego rozwoju w ramach inicjowanego od 2015 r. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju – mówi dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG, inicjatorka Dnia Zrównoważonego Rozwoju w UG. - Wydarzenie organizowane jest w tym roku jako jedno z zadań projektu Science Club na Uniwersytecie Gdańskim – znane i nieznane oblicza nauki, realizowanego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki, Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Wykład inauguracyjny pt. „Woda zwykła i niezwykła” wygłosi dr hab. Joanna Fac-Beneda, prof. UG z Wydziału Oceanografii i Geografii UG. O ekonomicznym spojrzeniu na wodę opowie dr hab. Beata Majecka, prof. UG z Wydziału Ekonomicznego. Wykład pt. „Ocena jakości wody względem jej przeznaczenia” zaprezentuje dr Aleksandra Bielicka-Giełdoń z Wydziału Chemii UG, a o mikroplastiku w Morzu Bałtyckim opowie, na podstawie wyników projektu międzynarodowego, Katarzyna Cur z GIWKu.

W programie (załączonym na dole tekstu) znajduje się również szereg ciekawych warsztatów i pokazów.

Informacje o celach zrównoważonego rozwoju

Wydarzenie skierowane jest do szerokiego grona odbiorców: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów, pracowników uczelni, przedsiębiorców oraz społeczności lokalnej. Do projektu zaproszeni zostali również partnerzy z otoczenia zewnętrznego uczelni związani z wdrażaniem idei zrównoważonego rozwoju.

Więcej informacji na stronie projektu

Patronat nad wydarzeniem objęli Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz dziekani Wydziału Chemii dr hab. Beata Grobelna, prof. UG i Wydziału Ekonomicznego dr hab. Monika Bąk, prof. UG. Wydarzenie zostanie zorganizowane już po raz trzeci.

Załącznik Rozmiar
Program DZR 1.25 MB