Nauczanie zdalne powinno zostać wprowadzone na stałe. Rozwój technologii prowadzi do wzrostu bezrobocia. Prawdziwym zagrożeniem dla środowiska jest przeludnienie. Marihuana powinna zostać zalegalizowana. To tezy, nad którymi w ramach debaty oksfordzkiej organizowanej przez Wydział Ekonomiczny i Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, dyskutować będą licealiści z Gdańska, Sopotu, Rumii i Tczewa.
Konkurs debat oksfordzkich odbędzie się w ramach projektu „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki” realizowanego przez Wydział Ekonomiczny i Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Dyskutowane tezy będą dotyczyły zagadnień z zakresu zrównoważonego rozwoju z perspektywy człowieka i jego wpływu na otoczenie.
W debatach zmierzy się 8 drużyn licealistów z woj. pomorskiego, a poprowadzą ją i ocenią doświadczeni w debatowaniu studenci UG wraz z kadrą akademicką.
- To będzie pierwsza edycja debat oksfordzkich na temat problemów zrównoważonego rozwoju, które odbędą się na Wydziale Ekonomicznym UG w ramach projektu "Science Clubs..". Uczestnicy reprezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny, co zaobserwowaliśmy już podczas warsztatów poprzedzających to wydarzenie. Liczymy więc na spektakularną i rzeczową dyskusję drużyn debatujących - mówi dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Wydziału Ekonomicznego UG. - Warto też dodać, że mamy cudowną młodzież, zaangażowaną, która chce się wykazywać i rozwijać. Bardzo wspierają te osoby również ich nauczyciele ze szkół średnich, co tworzy na Uniwersytecie pewien ekosystem wartości i działań.
Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, będzie ono okazją do zapoznania się z możliwościami wykorzystania debaty oksfordzkiej jako skutecznego narzędzia dydaktycznego, budującego postawę zdrowej rywalizacji ale też jako formy intelektualnej rozrywki rozwijającej takie umiejętności, jak: jasne konstruowanie wypowiedzi, formułowanie argumentów asertywne reagowanie na krytykę czy współpracę w zespole.
Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 26 października br., w Auli D Wydziału Ekonomicznego. Etap półfinałowy zaplanowano na 19 listopada, a finał debaty 9 grudnia.
Przypomnijmy, „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki” to projekt realizowany przez Wydział Chemii i Wydział Ekonomiczny w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Ma on charakter interdyscyplinarny, dzięki łączeniu nauk eksperymentalnych ze społecznymi.