Na zdjęciu od lewej: dr hab. Marcin Pawłowski - ICTQT, prof. UG, prof. dr hab. Krzysztof Bielawski - prorektor ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Gospodarczym UG, Sebastian Zimnol - Prezes Zarządu Fundacji Quantum Cybersecurity Hub Europe, Katarzyna Gronowska - Dyrektor Centrum Transferu Technologii UG.
Dzięki współpracy Centrum Transferu Technologii UG z Fundacją Quantum Cybersecurity Hub Europe (QCHE) realne staje się połączenie biznesu z dziedziną nowych technologii kwantowych w zakresie cyberbezpieczeństwa. W ramach podpisanej umowy prowadzone będą wspólne prace badawcze, naukowe i rozwojowe w obszarze technologii kwantowych, w tym również w zakresie cyberbezpieczeństwa standardowego i kwantowego oraz komercjalizacja wyników badań i ich wdrażanie do gospodarki.
W poniedziałek, 31 stycznia 2022 r., Prorektor ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Gospodarczym Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Krzysztof Bielawski oraz dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies - ICTQT) UG, przy udziale Dyrektor Centrum Transferu Technologii UG - Katarzyny Gronowskiej, podpisali umowę z Fundacją Quantum Cybersecurity Hub Europe – reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Sebastiana Zimnola. Dzięki niej możliwa będzie realizacja wspólnych działań pomiędzy obiema instytucjami.
- Kwestia bezpieczeństwa cyfrowego nabiera coraz większego znaczenia. Gdy komunikujemy się z naszym bankiem lub gdy chcemy np. zabezpieczyć swoje konto za pomocą hasła, musimy coś zaszyfrować. Kwantowe cyberbezpieczeństwo to jest już nasza rzeczywistość – mówi dr Marcin Pawłowski z ICTQT, który pełni też rolę mentora naukowego w ramach Rady Dyrektorów.
W ramach umowy prowadzone będą m.in. wspólne prace badawcze i naukowe.
- Współpraca zakłada m.in. wspólne pozyskiwanie środków i funduszy oraz prowadzenie projektów, prac badawczych, naukowych i rozwojowych w obszarze rozwoju technologii kwantowych, w zakresie cyberbezpieczeństwa standardowego i kwantowego – mówi Katarzyna Gronowska, Dyrektor CTT UG. - Innym obszarem współpracy są działania w zakresie ochrony własności intelektualnej, co zwiększa szansę na skuteczne poszukiwanie podmiotów gospodarczych i partnerów biznesowych zainteresowanych komercjalizacją oraz wdrażaniem wyników badań naukowych związanych z technologią kwantową, w tym zwłaszcza cyberbezpieczeństwa - dodaje.
Dodatkowo przewiduje się organizowanie konferencji, seminariów, szkoleń i innych wydarzeń związanych z promocją badań nad cyberbezpieczeństwem standardowym i kwantowym, a także działań ukierunkowanych na podnoszenie świadomości przemysłu w tymże zakresie.
W ramach współpracy stworzona zostanie też platforma edukacyjna, która zostanie udostępniona podmiotom gospodarczym, organizacjom, uniwersytetom, szkołom i osobom prywatnym. Tym samym w Gdańsku powstanie największy na świecie ekosystem w zakresie Quantum Cybersecurity.
Prace badawcze nad rozwojem technologii kwantowych ze szczególnym uwzględnieniem podstaw fizyki kwantowej, komunikacji kwantowej, nowych technik obliczeniowych oraz kwantowego cyberbezpieczeństwa są prowadzone w oparciu o finansowanie pozyskane od Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu „International Centre for Theory of Quantum Technologies”, realizowanego w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze, współfinansowanego przez Unię Europejską z funduszy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) - zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.