Czy nauka jest kobietą… mamą, żoną, liderką, pionierką?

O roli i doświadczeniach kobiet nauki związanych z Uczelniami Fahrenheita porozmawiają badaczki z UG, PG i GUMed. Spotkanie odbędzie się 30 września 2022 r. o godz. 17.00 w Muzeum Nauki Gdańskiej.

Muzeum Gdańska oraz Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na debatę, która zakończy prezentację wystawy plenerowej „Pionierki, badaczki, liderki… Kobiety gdańskiej nauki” przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku. Reprezentantki trzech trójmiejskich uczelni wyższych (Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej) podzielą się refleksjami na temat pozycji oraz roli kobiet w gdańskiej nauce.

W pierwszej debacie brały udział

W pierwszej debacie brały udział (od lewej): prof. dr hab. Maria Mendel, prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska oraz dr Aleksandra Brodecka-Goluch. Badaczki dyskutowały m.in. o traktowaniu kobiet na uczelni oraz o najważniejszych naukowczyniach z historii UG,PG i GUMed.

Pierwsza z cyklu debat poświęconych tej tematyce odbyła się w sierpniu 2022 r. podczas trwającego w Gdańsku Jarmarku św. Dominika. W Muzeum Nauki Gdańskiej odbędzie się druga odsłona tego projektu. Swój udział w panelu dyskusyjnym potwierdziły:

•  Prof. dr hab. Ewa Łojkowska - Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

•  Prof. dr hab. Beata Możejko – Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. dr hab. Joanna Janczewska – Dyrektor Instytutu Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.

Całość wydarzenia poprowadzi dr Maciej Goniszewski - kierownik Radia MORS na Uniwersytecie Gdańskim.

Od października 2022 r. wystawę „Pionierki, badaczki, liderki… Kobiety gdańskiej nauki” będzie można zobaczyć na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

autor Alan Stocki
ZP